| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar un SSD KingStone de 32 Gb si scrie pe el SATA III, eu din cate stiu pe calc am hard-ul conectat prin SATA II, daca cumpar SSD cu SATA III merge sa montez pe calculatoru meu? e ceva genu cum e la procesoare AM2+ merge si pe AM2 doar ca are niste avantaje cu + sau la sata e alta mufare?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da, e un pic mai puturos. Cu placere!

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Merge, numai ca o sa ai viteza de SATA II.

| JohannesZu a răspuns (pentru K0sti):

Dar ca sa mearga la capacitatea de Sata III ce trebuie sa am sa am si sloturi pe placa de baza cu SATA III? si inca o chestie, pentru laptop am vz ca scrie pe ele 2, 5, pentru desktop ce scrie pe ele?

| K0sti a răspuns (pentru JohannesZu):

Normal ca trebuie sa ai SATA III, nu e logic. Dimensiunea HDD-ului. Tie iti trebuie de 3.5".

| JohannesZu a răspuns (pentru K0sti):

E vorba numai de dimensiune? 3, 5 vs.2, 5?

| K0sti a răspuns (pentru JohannesZu):

3.5" - desktop...2.5" - laptop.

| JohannesZu a răspuns (pentru K0sti):

Am inteles dar pot monta de laptop pe desktop?

| K0sti a răspuns (pentru JohannesZu):

Poti, nu te retine nimeni. Numai ca iti trebuie un adaptor de la 2.5" la 3.5" ca sa-l poti prinde fizic in calculator. Numai ca vezi ca cele de laptop, majoritatea sunt de 5400 rot/min, fata de 7200 cat au cele normale. Asa ca...

| JohannesZu a răspuns (pentru K0sti):

Aa si o sa mearga mai greu, asta intrbeam deci diferenta e fizica nu pe baza de soft si placute, ok mersi mult!

| K0sti a răspuns (pentru JohannesZu):

Da. Cu placere!

| K0sti a răspuns (pentru JohannesZu):

Da, e un pic mai puturos. Cu placere!