| nutuxcristian a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti cu ceva anume;
Am vazut mai multe bancnote pana acum, care sunt insemnate ba cu litere, ba cu o anumita cifre. Astazi am vazut o bancnota de 10 ron cu numarul '100' pe ea. Niciodata nu am avut curiozitatea de a intreba ce inseamna?
Funda + vot

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Astia sunt banii actuali:
http://www.bnr.ro/Monede-si-bancnote-in-circulatie-724.aspx
Cand te intereseaza ceva legat de bani, intri pe site-ul celor de la BNR. Ei sunt autoritatea nationala care are ceva de spus legat de subiectul asta.

Legat de acel 100, nu stiu ce sa spun. Cumva ma indoisc sa se fi apucat cineva sa falsifice bani (ar fi cred ca o premiera in Romania), si cu siguranta banii vechi nu mai sunt in circulatie (doar in cazul in care un fost colectionar, nu mai avea bani de paine si i-a dat).
E bizar, insa tine minte BNR. E ce ai nevoie cand ai dubii