| LALALAsong a întrebat:

Vreau sa-mi explicati diferenta dintre "had been worked" "had worked" cu "worked". Deci toate sunt la trecut...insa carei diferenta? de ce se pune had si have si been inainte. Explicati-mi chestiile astea.

Răspuns Câştigător
| Guerta a răspuns:

,,Have" este un verb auxiliar, cum am zice noi, deoarece cu ajutorul lui se formeaza Present Perfect, care arata o actiune care s-a petrecut in trecut, dar oarecum se poate petrece si in prezent. De asemenea se poate folosi si pentru persoane care sunt inca in viata, de exemplu:,, George Martin has written many books so far." ( George Martin a scris multe carti"). Intelegem ca el a scris multe carti si este posibil inca sa scrie. Treaba cu,,had worked" este mai delicata.,,Had" este forma de trecut si participiul verbului,,to have". Acesta formeaza Past Perfect, care exprima o actiune terminata inainte altei actiuni ca de exemplu:,, By the time I had got out of the museum, a brick almost hit me." Prima propozitie :,, By the time I had got out of museum" s-a petrecut inaintea lui,, a brick almost hit me". Adica eu am iesit din muzeu si APOI caramida era sa ma loveasca.,, Had been worked" este The Passive Voice ( Diateza pasiva), care din punctul meu de vedere, este cea mai usoara. Se traduce prin,, A fost lucrat/a. ". In functie de actiune, diateza pasiva se poate pune la toate timpurile limbii engleze, respectand regulile timpurilor.

| LALALAsong explică (pentru Guerta):

Mersi mult! Vreau sa te mai intreb ceva! Cum sa zic in engleza: Eu te-am asteptat ieri; Eu am scris o poezie ieri, Cind tu ai venit, eu citeam. Te intreb deoarece nu inteleg trecutul in engleza si nu stiu cum sa pun verbul...

5 răspunsuri:
| MoneyMoney a răspuns:

"Am lucrat", "cand am lucrat", "lucrasem"!winking Dar hai ca stiai si tu formele de trecut!

| Guerta a răspuns:

Pai fii atenta... La prima se foloseste Past Simple deoarece in teoria acestui timp, se spune ca se foloseste atunci cand stim precis cand s-a intamplat actiunea. Acolo ai adverbul,,ieri" care iti arata cand s-a intamplata acea actiune. Deci avem: I waited for you yesterday/ I wrote a poetry yesterday. La ultima este o chestie mai delicata intrucat se stie timpul dar nu se foloseste Past Simple.,, Cand tu ai venit" arata timpul, insa pentru a doua nu se foloseste Past simple, ci Past Continuous, aratand faptul ca,, eu citeam" era continua, adica se petrecea in continuu. Si avem:,, I was reading when you arrived".

| LALALAsong explică (pentru Guerta):

Cum sa spun,, Eu am citit multe poezii" si " Eu citeam foarte multe poezii" Soryy p/u asa multe intrebari! Asta e ultima! Mersi!

| hayastan a răspuns:

Deci had been este la perfect progressive>
actiune a avut loc in trecut, a durat o oarecare perioada de timp apoi s-a terminat,

had worked>
simple past, nu stiu cum sa explic aici