| Dominicc a întrebat:

Vreau si eu nume de niste programe de desen mai complex pe calculator.
Cu mausu. ca ma descurc.

gen cum e fe foaie de aia milimetrica sau sa fie ceva asemanator.
sa pot face schite si desene.

stiu ca o sa imi ziceti de autocad dar... mai astept putin pana la el.

stti vreun program din asta?

pls am nevoie.
cat mai multe raspunsuri.

fundita

3 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Poi photoshop'ul e cel mai bun
Şi dacă vrei nu program de modelaj încearcă Zbrush. e foarte bun.
Şi tot pentru desen e bun şi GIMP

| adi a răspuns:

Pai da, pentru proiectare desene tehnice, etc. e recomandat AutoCAD sau ceva asemanator, daca vrei doar sa desenezi, sa faci grafica vectoriala poti sa folosesti Corel sau Adobe Ilustrator(dar corel e mult mai usor de invatat), iar pentru foaie milimetrica, in fiecare dintre programele astea gasesti grid, care iti face un background asemanator cu cel de la foaia milimetrica si te ajuta sa desenezi cu ajutorul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Qcad - evident.Foarte comfortabil dupa putin exercitiu. Sub 30$-si Pe Windows, pe Linux - fost open source;-fisiere DXF-pe care citeste si autocad. Daca folosesti linux poate fi gratis descarcand sursele- in ideea ca vrei sa contribui-s-ar putea sa fie suficienta o contributie la traducerea manualului sau meniurilor in romaneste... O placere la utilizare + layere, blocuri, dimensiune, calcul de arii, perimetre; import de imagine peste care poti desena, orice paginare chiar daca n-ai imprimanta; pentru.asta ai si export postscript, pdf, jpg, si alte gata de printat pe la vecini. E doar 2D.
-apropos de hartia milimetrica are un GRID dinamic care iti permite sa nu tastezi cifre- daca nu vrei. Operatii si simboluri ca si autocad, si de fapt ca in toate cad-urile.
Are si o varianta free (community edition-ver. 1. 5...