| Vlad529 a întrebat:

1. Mi-am facut overclock la laptop cu MSI Afterburn si am dus core clock-ul pana la maxim (+135 mhz) si memory clockul daca il las in jur de +190 e ok dar daca il mai maresc putin incep sa imi apara niste puncte negre pe ecran in Fortnite, desi temperatura nu depaseste 67° C la CPU si 50 la GPU. Sa mai maresc Memory clockul sau sa il las asa? P.S. am placa video nVidia 920mx

2. Trebuie sa tin Afterburn-ul deschis mereu in timp ce ma joc ca sa isi faca overclockul efectul?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA, trebuie tinut mereu deschis! Iti dau insa un sfat prietenesc: daca tii la laptop-ul tau si nu vrei sa cumperi altul atunci uita de overclock! cei din fabrica l-au setat sa fie echilibrat pentru toate componentele, ei se pricep la asta banuiesc ca stii asta, iar tu daca schimbi acele setari oricand ti se poate arde un component care la laptop-uri nu se pot schimba ci numai odata cu placa de baza care face jumatate de laptop sau mai mult. Overclock-ul este facut pentru pc-uri adica mai exact pentru cei ce asambleaza pc-ul din bucati, pentru ei e conceput astfel de programe ca sa le poata echilibra cat de cat! Deci faci cum vrei!

| Vlad529 explică (pentru lpavel):

Risc chiar si daca verific mereu temperatura procesorului si a placii video? Dupa cum am spus nu trece de 67 la procesor si 50 la placa video ceea ce este destul de ok dupa parerea mea

| lpavel a răspuns (pentru Vlad529):

Asa zic si eu ca n-ar trebui sa fie o problema DAR tot tu ai zis ca iti apar niste puncte negre pe ecran ceea ce e mai daunator decat temperatura pana la o anumita limita. Nu stiu, faci cum vrei, eu mi-am zis doar parerea dar in locul tau nu mi-as incerca norocul... happy