| Speeduletz a întrebat:

Am cumparat un joc de pe g2a si codul este invalid, cum pot sa-mi recuperez banii?

1 răspuns:
| N0xEterniS a răspuns:

Intrebarea asta ar trebui sa fie recomandata.
Site'ul e notoriu pentru asa ceva. Multi vand acolo pentru ca au cumparat din alta parte cu carti de credit furate. Am cuparat de multe ori de pe g2a si de cateva ori am avut probleme(unele nu le-am rezolvat nici acum). In principiu trebuie sa faci 'dispute' daca un key nu e bun.
Primul pas - Contul meu
2. Cumparaturile mele
3. Cauta jocul respectiv ( Ai ora, data, pret)
4. In dreapta ai un steag rosu, in acelasi dreptunghi cu jocul.
5. Acum ai 2 solutii: Fie vorbesti cu serviciul clienti, fie direct cu cel care ti-a vandut key. Serviciul clienti e PRAF, unul dintre cele mai tampite pe care le-am vazut vreodata.
6. Albastru e pentru a rezolva cu vanzatorul, rosu e pentru serviciul clienti.
7. Apasa pe albastru si o sa trebuiasca sa completezi un formular.
8.Completeaza informatiile si apasa Submit. Incepand de acum, vanzatorul are 24 sau 48 de ore sa-ti dea explicatii, ori alt key ori banii.

Asa am patit cu un DLC de la Civ 5. L-am cumparat pe G2A, era GLOBAL deci in toate regiunile, cand sa-l bag pe steam, era region locked, mergea nu mai stiu unde in afara EU. Deci am fost mintit. Am zis ca ce pot face acum, il vand si eu tot pe G2A. L-a cumparat cineva, a vazut ca nu merge si a facut dispute. I-am dat banii inapoi. Am facut si eu dispute si mi-am luat banii inapoi. big grin