| TronHD a întrebat:

Am o intrebare ce inseamna sa faci owerclock?
Dauneaza grav pc-ului?
Poti creste performantele acestuia?
Am auzit ca poti face asta doar procesorului dar poti face asta si placii video?
Am un procesor dual core 2.41 ghz pot face owerclock?
Am o placa video nVIDIA GeForce 8400 gs de 512
mb ii pot creste puterea? adica performanta?
Imi puteti explica va rog cum as putea face asta?

Răspuns Câştigător
| AlexDFY a răspuns:

Overclock inseamna sa maresti frecventele unei piese, poate sa fie placa video, procesorul sau ramii.Marin frecventa, maresti si performanta, adica mai multe fps uri.Depinde cat de mult faci overclock, la procesor de exemplu, nu poti trece de un anumit nivel de overclock, nu l poti duce la maxim, daca nu ai un cooler rezistent, overclock ul la maxim duce la scurtarea duratei de viata a piesei respective.
Exista piese facute special pentru overclock, la procesoare, numele lor se termina in K, si la placile video, la sfarsitul numelor se afla OC. Placa ta e extrem de slaba si de veche, dar da, poti face overclock, dar nu iti va da prea multa performanta in plus, nici nu prea poti sa joci cu placa aia prea multe.

5 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

1.OverLock iti mareste decat frecventa procesorului
2.Nu dauneaza grav pc-ul
3.Nu poti sa ii faci asta si placi video
4.Pc-ul tau nu suporta overlock este foarte slab iti trebuie minimum un i3 si o placa video de 1-2gb pentru a face overlock, si mai ales o placa de baza foarte buna intre 500-700 lei.
5.Iti pot explica cum se face dar cum am specificat mai sus din pacate pc-ul tau nu este destul de puternic pentru a face acest lucru.

| AlexDFY a răspuns (pentru alexboss2020):

Tin sa te contrazic, mai informeaza te
1. overclock poti face la placa video, procesor si rami.
3.Ba da poti, dar in cazul lui nu o sa se vada prea multa performanta
4.Nu ai nevoie de o placa de baza atat de buna, eu am una la 350 si fac fara probleme overclock.
Am un i3 6100 (procesor), rx 460 4gb OC (placa video), placa video e facuta special pentru overclock, si il pot face extrem de usor din driver.La procesor e mai greu, el nu e facut special pentru overclock, deci imi trebuie programe.
Iar legat de rami, ai auzit vreodata de mhz? Daca cumperi rami de 1600mhz, iar placa ta de baza suporta minim 1800, atunci poti face overclock ramiilor.
Mai informeaza te inainte.

| alexboss2020 a răspuns (pentru AlexDFY):

La placa de baza eu te contrazic, la placa video si rami ai dreptat m-am documentat si am gasit. Daca tu poti faci overlock pe o placa de baza de 350 lei bv tie

| AlexDFY a răspuns (pentru alexboss2020):

Nu poti face overclock unei placi de baza de 350 de lei, ma refer ca poti face oc pieselor care stau pe astfel de placa.

| alexboss2020 a răspuns (pentru AlexDFY):

Pai asa trebuie sa zici de la inceput