| ionut20133 a întrebat:

Am o intrebare de ce windows-ul imi citeste in dxdiag placa video 2298 MB si in site precum: Can your computer run that game? (https://www.systemrequirementslab.com/cyri) imi citeste placa video 512 MB? poate sa-mi spuna cineva va rog, Multumesc, Funda ce-l mai bun raspuns

Card name: ATI Mobility Radeon HD 3400 Series (Microsoft Corporation WDDM 1.1)
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type:
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_95C4&SUBSYS_3600103C&REV_00
Display Memory: 2298 MB
Dedicated Memory: 507 MB
Shared Memory: 1790 MB
Current Mode: 1280 x 800 (32 bit) (60Hz)

1 răspuns:
| N0xEterniS a răspuns:

In dxdiag ai Approx.Total Memory, in cazul tau 2298 MB, in SysReq ai Dedicated Video RAM, in cazul tau 512 MB. Ce inseamna? Inseamna ca din aia 2GB, doar 512 MB sunt dedicati pentru jocuri. Ceilalti 1700 MB fac parte din Shared System Memory si sunt folositi de intregul sistem.
Toti avem asa, nu mai tu, de exemplu eu pe un laptop am 3801 MB Total memory dar doar 1024 MB sunt pentru jocuri.