| florin08 a întrebat:

Am o problema cu antivirusul avast.Cand incerc sa il dezinstalez din programs imi apare mesajul Error reading product data from C:\Program Files\AVAST Software\Avast\setup.Setup cannnot continue. Bun deci ce trebuie sa fac sa il dezinstalez?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

ALTA CALE ->intra in SAFE MODE si dezinstaleaza-l de acolo!
SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Dupa ce dezinstalezi antivirusul instaqleaza MalwareByte Antimalware de aici http://www.TPU.ro/......cat-acest/ si apoi instalezi antivirusul tau.
Succes!

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in Task Manager si opreste procesul->Avast de acolo si apoi dezinstaleaza-l din Start > Control Panel > Programs > 'Uninstall a Program'. Selectezi AVAST din cadrul lista, si click pe 'Uninstall' (Eliminati).
Succes!

| Dezinteres a răspuns (pentru neluL):

Doar o completare (necesara)
In task manager ai 2 procese ce tin de avast.
AvastSVC.exe - rulat de sistem - avast! service
si
AvastUI.exe - rulat de user - avast! antivirus.
Problema este generala de cand avast a primit ultimul upgrade.Se pare ca f multi useri au aceasta problema.
O seara linistita

| neluL a răspuns (pentru Dezinteres):

E buna completarea, insa daca ai ''capul rotund'' inchizi ramura procesului si nu doar procesul in sine big grin
In concluzie click dreapta pe Avast svc, exe->click pe-> Inchidere arbore proces si ai terminat cu AVAST.

| Dezinteres a răspuns (pentru neluL):

Total offtopic - este a doua zi pe website si totusi ceva este evident : 90% sunt..."nerotunzi"happy
O noapte linistita

LE: persoanele de fata se exclud. bineinteles.

| neluL a răspuns (pentru Dezinteres):

Normal big grin se exclud! bye, bye!

| florin08 explică (pentru neluL):

Chestia cu task manager am incercat-o si nu merge.Imi da eroare si anume "The operation could not be completed.Acces denied. ". Alta cale nu mai exista? Plus ca antivirusu nu merge si nu il pot face sa ruleze.Cred ca e un virus care mai intai mi-a oprit antivirusu si nu ma mai lasa sa il dezinstalez?

| neluL a răspuns (pentru florin08):

ALTA CALE ->intra in SAFE MODE si dezinstaleaza-l de acolo!
SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Dupa ce dezinstalezi antivirusul instaqleaza MalwareByte Antimalware de aici http://www.TPU.ro/......cat-acest/ si apoi instalezi antivirusul tau.
Succes!

| stav a răspuns:

Este foarte simplu...intri aici http://www.avast.com/uninstall-utility...downloadezi programul, il pui pe desktop, pornesti calculatorul in safe mode intri in program, dai unistall, dai restart, pornesti calculatorul normal si treaba este rezolvata. Bata