| Iordan_Cristi_1996 a întrebat:

As vrea sa-mi imbunatatesc PC-ul as vrea o placa video GTX750 2GB ( am gasit pe meidadot ), un procesor i-3 ( am am gasit tot pe mediadot )

Dar porcesorul si placa video trebuie sa fie compatibil cu placa mea de baza. Ba am vazut ce mai proasta placa de baza Intel si era compatibila cu i-7 deci orice placa de baza as vrea sigur e compatibila cu i-3... Dar cum imi dau seama ca e compatibila cu un GTX750?

In concluzie puteti sa -imi ziceti cum imi dau seama ca o placa video e compatibila cu o placa de baza?

2 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Stai asa, nu te pripi. In primul rand, orice placa video este compatibila cu orice placa de baza daca placa de baza este cat de cat recenta, adica ceva gen din 2006 incolo.
In al doilea rand, nu orice procesor e compatibil cu orice placa de baza, aici difera chiar foarte mult, in primul rand zi exact ce placa de baza vrei sa iei si ce procesor vrei sa iei, exact, adica i3-4100, i3-540...ce tip de i3? Si placa de baza sa spui exact modelul.
Inca o chestie, nu ai nevoie neaparat de o placa video cu 2gb pentru ca nu vor fi utilizati daca nu ai mai mult de 1 monitor. O placa la un giga e de ajuns, asa ca daca gasesti un gtx 750 la 1 gb e ok.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru EnvyU):

Deci sti ce placa de baza am: MSI H61M_P31/W8...E compatibila cu placa video?