| wolfves a întrebat:

Buna, am o intrebare legata de Episode. Stiu cum sa las cititorul sa isi aleaga singur numele si cum va arata, dar am o problema. Sunt noua la chestia asta cu codatul. Am facut si mama fetei acum, dar as vrea sa stiu cum sa o fac sa aiba aceeasi culoare a pielii ca si fata ei (adica personajul ales de cititor). Nu vreau sa aleaga cum va arata mama in totalitate (pentru ca nu prea are rost), doar as vrea ca culoarea pielii sa se schimbe, in functie de cea pe care o alege cititorul la personajul sau. Stie cineva?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Wo wo wo...
Ce e "Episode" și despre ce tot bolborosești în legătură cu codatul?

| wolfves explică (pentru LPCTSTR):

Un joc in care poti scrie/citi povesti, dar ele sunt animate, cu dialoguri si personaje care fac diferite lucruri, iar tu poti alege cum sa reactioneze personajul tau in unele momente.

| LPCTSTR a răspuns (pentru wolfves):

Păi și... ai o bază stabilă de cunoștințe în ceea ce privește programarea?

| wolfves explică (pentru LPCTSTR):

Nu e asa greu, e in script si tu practic coordonezi tot ce vrei sa faca personajele. Adica, practic scrii :
@PERSONAJULX is stand_up (sau alta actiune, ca zambeste, danseaza etc.) si cand vorbesc scrii PERSONAJULX (in paranteza asta scrii o actiune pe care o face in timp ce spune chestia aia) si dedesubt ce spune. Si e un template deja scris in legatura cu cum poti lasa cititorul sa aleaga numele si cum va arata personajul lui, deja am facut asta, dar voiam sa stiu cum sa fac sa aiba parintii aceeasi culoare a pielii. Momentan, sa zicem ca nu imi trebuie, am hotarat ca personajul sa aiba doar bunica. La inceput, e mai greu pentru ca nu esti obisnuit si trebuie sa stai sa cauti actiunile, unde vrei sa stea personajele, si dureaza ceva si la outfit-uri (cel putin pentru mine), dar chiar vreau sa invat asta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru wolfves):

Stai...
Despre ce vorbești tu acolo?
Ce engine face astfel de transferuri de simplisme în coduri de zeci de rânduri dintr-un limbaj de programare complex?
Nu mai înțeleg nimic.

| wolfves explică (pentru LPCTSTR):

Nu stiu, uita-te pe Youtube la tutoriale daca ti se pare ciudat, pentru ca eu nu stiu cum sa explic. Nu inteleg nici eu prea bine, stiu doar cum sa scriu sa se intample ce vreau. Si daca vrei sa incerci : https://www.episodeinteractive.com

| LPCTSTR a răspuns (pentru wolfves):

Au, "joc" pentru fete.
În ce engine faci "jocul"?