| angelic023 a întrebat:

De curand mi-am instalat windows 7 64 bit, foloseam XP inainte pana mi s-a zis ca windows 7 este mai bun. Mi-am instalat driverele, totul in regula, insa cand ma joc un joc de genu, Call of duty MWF, Call of duty world at war, pana si GTA san andreas, jocul merge perfect aproximativ 5 minute dupa care merge sacadat intr-un mod ingrozitor incat abia reusesc sa dau click pe EXIT! Dupa acest lucru nici filmele nu imi mai merg bine, merg foarte sacadat, insa daca las calculatorul in pace vreo 5 minute isi revine la loc si ma pot juca iar sau viziona filme insa pentru cateva minute pentru ca reincepe aceasta sacadare! Am folosit si versiunea de windows 7 32 bit, in caz ca ati considera ca aceasta este problema!

Processor : AMD 3.0 GHz
Memory : 4 gb RAM

Am instalat si alte drivere de pe alte site-uri cd-urile originale cu driverele calculatorului nu le mai am, ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Deci ai 1 Gb la placa video.
Dupa cum se vede trebuie sa iti mearga jocurile cu usurinta.
Daca consumi asa multe resurse de ce nu le opresti sau cresti viteza la pc in asa fel incat sa mearga cu viteza in jocuri nu in reluare.
Seteaza Pc sa nu mai consume asa multe resurse:
1 Start=Control Panel=Administrative Tools=Services
(Fal clasic sau Small Large).
Iar aicea sunt programe care iti consuma din resursele calculatorului iar tu trebuie sa le opresti (Dai Stop si dupa aceea Disable).
Iti zic numai cateva (nu te gandi sa le opresti pe toate ca unele fac parte din windows si trebuie dupa aceea sa reinstalezi din nou pc).
-.Net Runtime Optimization
-Alerter
-Automatic Updates
-ASP.Net State services
-Computer Browser
-Error Reporting Service
-Google Update Service (gupdate)
-HTTP SSL
-Indexing Service
-Messenger
-QoS RSVP
-Remote Registry
-Skype Updater
-Task Scheduler
-Windows Time
-Windows Search
-Workstation

2 Instaleaza programul Advanced SystemCare te ajuta sa cureti systemul iar daca instalezi tot packetul sau de programe ai multe avantaje ce te poate ajuta.
-Unistaler=Dezistaleaza programele si fisierele din systemul tau.
-Driver Booster=Iti instaleaza Driverele la Calculator
-Smart Defragm=Defragmenteaza fisierele si creste viteza HDD.
-Advanced SystemCare=te ajuta sa cureti fisierele si sa iti curete probleme din sistem.

3 Start=regedit=Hkey_current_User=Control Panel=Desktop
Si cauti nu fisier pe nume MenuShowDelay dai click si setezi valoarea 1 si dai OK.

4 Gata acuma trebuie sa iti mearga mai bine in jocuri.

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Mereu ziceti tipul de system dar uitati cel mai important lucru (placa video cat este)?

2 Inainte sa intri intr-un joc deschide Task Manager si il lasi pornit si il duci jos (Minizezi). Dupa aceea intra in joc si il lasi jos jocul sa vezi daca CPU o ea razna sau nu.

3 Problema poate sa fie din 2 lucruri:
-De la Windows
-De la Driver

| angelic023 explică (pentru DragomirMihail2020):

NVIDIA GeForce 9400 GT este placa video, din cate am mai citit pentru jocuri este recomandat XP mai ales la calculatorul meu ca nu este atat de dotat incat sa mearga jocurile pe W7 deoarece mananca multe resurse astfel incat nu imi merg jocurile, gresesc? in legatura cu driverele am incercat prin toate modalitatile si tot acelasi lucru mi se intampla...

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru angelic023):

Deci ai 1 Gb la placa video.
Dupa cum se vede trebuie sa iti mearga jocurile cu usurinta.
Daca consumi asa multe resurse de ce nu le opresti sau cresti viteza la pc in asa fel incat sa mearga cu viteza in jocuri nu in reluare.
Seteaza Pc sa nu mai consume asa multe resurse:
1 Start=Control Panel=Administrative Tools=Services
(Fal clasic sau Small Large).
Iar aicea sunt programe care iti consuma din resursele calculatorului iar tu trebuie sa le opresti (Dai Stop si dupa aceea Disable).
Iti zic numai cateva (nu te gandi sa le opresti pe toate ca unele fac parte din windows si trebuie dupa aceea sa reinstalezi din nou pc).
-.Net Runtime Optimization
-Alerter
-Automatic Updates
-ASP.Net State services
-Computer Browser
-Error Reporting Service
-Google Update Service (gupdate)
-HTTP SSL
-Indexing Service
-Messenger
-QoS RSVP
-Remote Registry
-Skype Updater
-Task Scheduler
-Windows Time
-Windows Search
-Workstation

2 Instaleaza programul Advanced SystemCare te ajuta sa cureti systemul iar daca instalezi tot packetul sau de programe ai multe avantaje ce te poate ajuta.
-Unistaler=Dezistaleaza programele si fisierele din systemul tau.
-Driver Booster=Iti instaleaza Driverele la Calculator
-Smart Defragm=Defragmenteaza fisierele si creste viteza HDD.
-Advanced SystemCare=te ajuta sa cureti fisierele si sa iti curete probleme din sistem.

3 Start=regedit=Hkey_current_User=Control Panel=Desktop
Si cauti nu fisier pe nume MenuShowDelay dai click si setezi valoarea 1 si dai OK.

4 Gata acuma trebuie sa iti mearga mai bine in jocuri.

| TnT123 a răspuns:

Placa video este prea slaba