| KodrutZ a răspuns:

Vrei neaparat furnal? Fara SSD in banii astia? Cam aiurea configuratia. Ce monitor ai? Un i3+SSD&HDD si ai face treaba mai buna in jocuri si mai ales la capitolul consum...

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Ce inseamna furnal? la ce m-ar ajuta un ssd? iar din cate am vazut amd este mai ieftin si mai bun pentru jocuri...

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

Ai 10 ani cumva de nu ai habar ce e ala furnal? Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Furnal.
In alta ordine de idei... un SSD te-ar ajuta sa nu se miste calculatorul ala ca o testoasa, iar AMD "mai ieftin si mai bun pentru jocuri" e cea mai mare timpenie posibila. Nu de alta, dar am folosit AMD vreo 15 ani pina sa trec pe Intel, si trecerea asta am facut-o dupa vreo 2 saptamini de citit review-uri peste review-uri si rezultate de benchmarkuri comparative.

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

La inceput parerea mea despre AMD a fost aceiasi ca si a ta dar in ultimii ani AMD s-a ridicat foarte mult si multi specialisti recomanda AMD si am citit si eu multe review-uri iar parerea ca AMD este "mai ieftin si mai bun in jocuri " nu este doar parerea mea

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

AMD a luat-o la vale in ultimii ani, iar asta cu mai ieftin SI mai bun in jocuri e o prostie spusa de specialistii de la coada vacii. Am subliniat acel SI, fiindca e foarte important. http://www.bit-tech.net/hardware/2012/11/06/amd-fx-8350-review/6 - unul dintre multele review-uri din care reiese ca nu merita sa ai j'de mii de nuclee ineficiente in single threading la indemina atunci cind e vorba de gaming.
AMD are momentan cele mai bune IGP-uri de pe piata, asa ca daca vrei sa iti iei un sistem low-cost si sa joci chestii cu grafica integrata, singura optiune e AMD. Pe de alta parte, daca vrei gaming cu o placa video dedicata, atunci - din pacate, subliniez, singura optiune e Intel, in special luind in consideratie costurile aferente (la AMD placile de baza decente sint mai scumpe, trebuie sursa/racire mai rasarite ca sa faca fata la consum/caldura, in special daca overclockezi).

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Mersi pentru ajutorul de pana acum daca to rog poti sa imi cauti niste componente bune care sa se incadreze in 3200 lei si care sa ma tina?

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/664646/ - mai adaugi frumos o carcasa si e brici. Rece, economic, 250 lei bonus la WoT/Hawken sau Planetside, SSD+HDD, ruleaza tot ce vrei maxxed out daca nu ai monitor fullHD sau mai mare. Oricum, si in fullHD ar trebui sa se descurce foarte bine in majoritatea titlurilor aparute pina acum. Oh, si sa nu uit - bagi frumos 92WQ7UMX la checkout si ai 1% reducere. Nu e mare fis, dar iese de-un mouse pad sau o tastatura moca...

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

Ce rezolutie are monitorul pe care o sa il folosesti? Se poate face si o varianta pe AMD, cu FX-6300 si HD 7770 sau 7850 la video (daca ai 1280X1024 sau 1440X900 monitorul nu are sens sa iei mai mult de 7770, gindeste-te ca eu la 1280X1024 inca stau bine-mersi cu un HD 4770 din 2009 si joc cam tot ce misca la Very High cel putin (bine, cu exceptii gen Crysis 3 care vor neaparat placa DX11) - insa cu i3 2120, 8 GB ram, SSD+HDD. Oh, da, chiar daca mergi pe procesor AMD, la video ai alternative interesante si la 7770/7850 de la NVIDIA cam in aceeasi gama de pret (650Ti-ul cred, nu stiu exact sa iti zic pe de rost), primesti in plus CUDA si PhysX.

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Monitorul actual esde 1440X900 merita sal schimb cu unu full hd?

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

Din punctul meu de vede, nu merita sub nici o forma. La 1440X900 iti merge totul la detalii maxime cu o placa de maxim 600-700 RON, in timp ce la unul fullHD, cam din parti... unde mai pui si ca monitoarele de-acuma nu se mai fac cum se faceau pina prin 2009-2010 (a se citi "se fac SI mai proaste ca atunci"), iar diferenta dpv vizual nu merita.
P.S. In cazul monitorului la dimensiunile astea, poti merge cu incredere pe un i3 3220 si o sa mai ramii cu vreo 2-300 RON pe care ii pastrezi pentru viitor sau ii bagi in sunet/periferice. happy

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Ce spui de acestea
https://www.emag.ro/shopping-cart

| KodrutZ a răspuns (pentru kazekage):

Ia un HDD care sa nu fie green, ca is niste timpenii alea. Am unul intr-un rack extern, stiu ce vorbesc... E foarte misto sursa, mai ales ca e modulara si are si 5 ani garantie. Per total, un sistem misto alcatuit. Vezi ca SSD la pret decent gasesti pe Amazon.co.uk, transportul e citeva lire. Al meu a venit intr-un plic, prin posta, lol, insa m-a costat cu mult mai putin decit ar fi fost daca il luam de aici (oricum la noi anul trecut prin vara cind l-am luat eu nici nu gaseai SSD-uri Sandisk).

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Vezi ca au promotii foarte misto la memorii la pcgarage - http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
La fel si restul componentelor, le gasesti mai ieftin la garaj.

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Eu m-am gandit sa cumpar de la eMAG deoarece acolo de obicei din 3 in 3 sapt vine cate o reducere de 25% la toate componentele si perifericele si dace sistemul meu este momentan de 3200 lei il scot la 2400 lei

| kazekage explică (pentru KodrutZ):

Apropo nu pot mai bine sa mai pun ceva banuti si sa iau un i5 ca acesta
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3470-320ghz-box/