| PaulSmeker a întrebat:

Ce inseamna firmware la xbox 360?

Răspuns Câştigător
| Y2k a răspuns:

Firmware ste un termen de origine englezească ce denotă programe speciale, de mici dimensiuni, care asigură comanda și controlul unor aparate și dispozitive de o oarecare complexitate ("inteligență"). Acestea acoperă o gamă foarte largă; exemple tipice sunt camere foto digitale, calculatoare, CD-playere, DVD-playere sau MP3-playere, routere, telefoane mobile, aparate de navigare rutieră, console de jocuri video, precum și componente ca discuri dure, tastaturi sau monitoare.
Firmware-ul simplu este stocat, în mod tipic, în memorii de tip ROM sau OTP/PROM, în timp ce un firmware mai complex necesită memorii de tip flash, pentru a permite actualizări.
În general, firmware-ul are la dispoziție o memorie relativ mică și este specializat exclusiv pentru aparatul în care este înglobat.