| suntperfect a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine? Am o placa de baza asrokc g31m-s si as vrea sa imi schimb si placa video si procesorul.
Ce procesoare mi-ati recomanda pentru gaming, dar sa fie quand core si daca se poate sa nu depaseasca suma de 450ron?
Cu placa video m-am lamurit, m-am decis ca cumpar un nVIDIA gt 630 2gb, am auzit ca duce destul de bine jocurile din 2012 si nu este nici exagerat de scumpa, la mine in oras este 280 ron!
Ce credeti? ar fi destul de puternic pc cu componentele astea care vreau eu sa le cumpar? Adica vrea sa spun, vor merge jocurile din 2012 la medium, aproape toate?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placile video GDDR2 nu se mai produc si vad ca nu se mai gasesc in magazine. Le poti gasi pe net la mana a 2-a: http://www.okazii.ro/......-a56447176
Mai cauta si singur.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesoare pe socket 775 cum ai tu nu se mai fabrica. Iti dau un link unde sa cauti: http://www.shopmania.ro/procesoare/filtru-socket-intel-socket-t-775
Atentie ca FSB-ul sa nu fie mai mare de 800 Mhz. Cu placa video s-ar putea sa ai probleme sa-ti incetineasca sistemul. Placa video suportata de placa ta de baza este de tip GDDR2. Daca te uiti aici: http://www.sigmanet.ro/......I--id67621
vei vedea ca placa ta (cea care vrei s-o cumperi)este GDDR 3.
Atentie!

| suntperfect explică (pentru Salontanul):

Adica ce vrei sa spui?, este prea puternica pentru placa de baza? eu stiu ca nu conteaza modelul de memorie la placa video, chit ca este ddr2 sau ddr3, eu stiam ca este foarte bine ca o placa video sa fie ddr3, tipul de memorie ram nu are nici o treaba cu modelul de memorie al placii video.Eu asa stiu, dar poate gresesc, nu stiu!

| Salontanul a răspuns (pentru suntperfect):

Eu n-am scris de memoria RAM nimic. Eu am scris de memoria videoram. GDDR= Graphics Double Data Rate. Placile video mai performante au un consum mai mare si au un necesar de rata de transfer mai rapida. Faptul ca ea nu poate lucra la capacitate maxima incetineste sistemul. Ti-o spun din practica. Eu a trebuit sa-mi schimb placa de baza din cauza unei placi superioare ca rata de transfer. Sistemul imi mergea la "relanti", mai greu de cat cu placa veche.

| suntperfect explică (pentru Salontanul):

Ok inteleg, dar atunci ai putea a imi spui tu o placa video tot cam la fel de buna sa poate mai buna care sa mearga perfect pe placa mea de baza, sa nu fie mai scumpa de 350 ron! ai putea sa imi spui?

| Salontanul a răspuns (pentru suntperfect):

Placile video GDDR2 nu se mai produc si vad ca nu se mai gasesc in magazine. Le poti gasi pe net la mana a 2-a: http://www.okazii.ro/......-a56447176
Mai cauta si singur.