| Andreutzu_Andrey_1993 a întrebat:

Cine stie cum se schimba din ip static in ip dinamic?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Un IP static reprezinta un IP care este recunoscut in intreaga lume. Intai de toate trebuie sa il ai.
Un IP dinamic (asa cum folosesti definitia) reprezinta un IP care iti este furnizat de router sau server in momentul in care windows-ul porneste. Protocolul se cheama DHCP prin care se furnizeaza acest ip.
In principiu setezi de mana ip-ul la conexiunea de retea.

| Andreutzu_Andrey_1993 explică (pentru cristimihailov):

Ziceam cum sa schimb sa am ip dinamic

| cristimihailov a răspuns (pentru Andreutzu_Andrey_1993):

Activezi DHCP. Si atunci (daca ai un server de DHCP in retea, chiar si router-ul ar putea fi, daca este configurat) ti-l va prelua automat.

| Andreutzu_Andrey_1993 explică (pentru cristimihailov):

Da-mi add la andrey_joker2011

| cristimihailov a răspuns (pentru Andreutzu_Andrey_1993):

Prefer aici daca nu te superi.

| Andreutzu_Andrey_1993 explică (pentru cristimihailov):

Ok spune-mi pe pasi am ip static eu

| cristimihailov a răspuns (pentru Andreutzu_Andrey_1993):

Vine sarma de la internet la tine in casa.
1. Care este provider-ul de internet pe care il ai?
2. Care este ip-ul tau?
3. Fata de cine vrei sa ai ip dinamic?
4. Mai exact la ce fel de aplicatie iti foloseste aceasta inginerie?

| Andreutzu_Andrey_1993 explică (pentru cristimihailov):

Sunt la upc ip meu este 89.136.1.89 si vreau la counter-strike sa schimb ip daca iau ban sa intru iar.

| cristimihailov a răspuns (pentru Andreutzu_Andrey_1993):

Salut, atunci nu asa se procedeaza.
Tu, orice ip local vei avea tot prin ip-ul de la upc vei fi vazut in afara.

Cauta in urmatoarea ordine:
1. Folosirea unui server proxy pentru a juca counter strike. Nu stiu daca se poate, dar principiul ar fi ca faci conexiunea la server-ul de counter strike prin intermediul acelui proxy si ca urmare server-ul de counter strike va vedea ip-ul proxy-ului.

2. Incearca o aplicatie care sa prosteasca ip-urile. Am auzit ca exista dar nu m-a interesat niciodata.