| skirlex a întrebat:

Dau funda ce placa video sa cumpar pana in 250 de ron ca mearga world of tanks bine am vazut pe e-mag cateva, ce conteaza biti sau mb, vreau detalii, funda. Precizez am doua procesoare dualcore 2, 8 amandoua si 2 gb ram si placa video 256 mb

Răspuns Câştigător
| Davidde a răspuns:

Pai, înainte sa iti cumperi o placa video trebuie sa fii cont de următoarele caracteristici, sa aibă un minim de biti de 128 si sa aibă si memoria mare, cel Putin 512, degeaba are 256mb /128bit pentru ca nu are spatiul necesar sa prelucreze imaginea (daca nu stii ce sunt bitii iti dau eu o idee, un furtun normal, de gradina, e mai subtire decât unul de pompieri, automat ca prin cel de pompieri va curge apa mai multa in mai Putin timp, deci biti sunt latimea benzii de procesare video/imagine, cu cat sunt mai multi cu atât mai bine, dar ca sa meargă totul bine trebuie sa aibă si memorie sa lucreze, (in furtunul de pompieri se stochează mai multa apa daca e mai lung fără sa iei piardă din presiune. O explicatie mai buna nu iti pot da... Deci axeaza-te pe o placa de 1gb/128 bit (poate si 256 de ce nu ) si ca firma as alege nVIDIA /gforce au anumite caracteristici pe care ati nu le prelucrează, mai pe scurt

sunt mai rapide. Un model exact nu iti pot da.cel mai bine du-te in magazin si orienteazate după criteriile mentionate mai sus, mb/bit si banii pe care ii dispui
sper ca ti-am fost de folos.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nici una noua, toate sint niste mizerii. Ce procesor ai? WoT depinde FOARTE mult si de procesor. Cauta un HD 4850 la mina a doua, nu are voie sa te coste mai mult de 170 RON si daca ai un procesor OK o sa zboare WoT.
P.S. Eu joc WoT cu toate la maxim, la ~1152X768, si am FPS pe la 40-50, iar asta cu un HD 4770 cu 512 MB GDDR5, insa procesorul e un i3 2120 la 3.3 GHz si 8 GB ram. Cu aceeasi placa si un Athlon X2 4000+, abia daca aveam 25-30 fps cu detaliile pe medium-high.

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Ba frate mai usor ca mai pierdut am doua procesoare Intel core duo placa are 256 mb slabut si 2 gb ram ddr2 mai zim ce placa video ai si cam ce ar trebuii sa am ca am vreo 30 fps in joc, respect

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Am zis ce placa video am. Nu ai doua procesoare, ai unul singur. Ca e dual-core, asta e alta poveste.

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Ba ba am doua procesoare stiu foarte bine ce am in pc salut

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Ai pune pariu pe ce ai mai drag ca ai doua procesoare? Daca eu iti zic ca ai un singur procesor, un singur procesor ai. Da un screenshot din CPU-Z si o sa iti si demonstrez. Doua procesoare e una, un procesor dual-core e alta.

| HardCore7750 a răspuns:

La 250 lei e buna asta: http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/
O zi buna

| VasiDobie a răspuns:

Mie imi merge W.o.T si am placa video de 2 Gb

| vladsteaua a răspuns:

Iti recomand placa asta e putin mai scumpa dar zic eu ca se merita http://www.emag.ro/......E5Z3KBBBM/