| anonim_4396 a întrebat:

De curand am primit niste bani din afara, si mi-am pus in minte sa imi cumpar si un pc mai nou, dar nu sistem de'a gata, ci pe bucati si anume:
Placa de baza:
http://www.emag.ro/......EFMVTBBBM/
Placa de sunet:
http://www.emag.ro/......EPXZ7BBBM/
Placa video:
http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/
HDD:
http://www.emag.ro/......E40QDBBBM/
RAM:
http://www.emag.ro/......E99CNBBBM/
Procesor:
http://www.emag.ro/......ESK4KBBBM/
DvD-RW Blu-Ray:
http://www.emag.ro/......EP0VNBBBM/
Sursa:
http://www.emag.ro/sursa-sirtec-500w-atx-2-3-hpc-500-g12 s-br/pd/E3C7DBBBM/

Intrebarea mea este urmatoarea:
- ce nu se potriveste in acest sistem, doresc sa imi spuneti ce ar mai trebuie sa schimb, adica ce nu se poate pune, ex(placa aia de sunet nu merge pe aia de baza am dat un exemplu)
- sa imi puneti un link de o carcasa nu foarte voluminoasa dar care sa incapa componentele acestea nu conteaza cat la bani. bine nici exagerare, acolo 2-3-4 mil.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sursa ai ales?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimic neinregula. Nu inteleg unele lucruri cum ar fi : de ce ai nevoie de atata memorie RAM? pentru ce iti trebuie 2TB memorie pe HDD? si in ultimul rand pentru ce-ti trebuie o placa de sunet separata?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti spun eu dc, prelucrare video-uri, editari, lucrare in Corel Draw + ca fac prelucrari 3d a obiectelor. ma refer ca lucrez undeva unde necesita sa intorc acele obiecte sa vad unghiurile si mai multe chestii si pentru asta chiar imi trebuie un sistem care sa duca.+ ca in pc-ul meu se stocheaza la videoclipuri de peste 1 tb. acumulate.
Deci atat am avut de intrebat, daca toate se imbina fiecare, adica sunt suportate de placa de baza, sincer aveam o nedumerire la placa video, la socket si... nu inteleg de ce mama naibii este socket 3.0 si pe placa de baza suporta doar socket 16x 2.0 aia nu inteleg, suporta? sigur sau trebuie sa achizitionez alta, eu abia miercuri dau comanda.

| Alberto97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza socket is compatibile intre ele dar totusi iti recomand o placa videp navidia e mai buna pentru editari video

| anonim_4396 explică (pentru Alberto97):

Navidia... laughing mda, Nvidia, dar decat sa postezi tu mai bine nu mai postai deloc, eu cer parerea unui specialist, daca sunt toate componentele compatibile intre ele, mai ales placa video cu placa de baza!
Dar un specialist IT, le am si eu dar la chestia asta cu placa m-a pus pe ganduri. si am zis sa intreb decat sa comand prost.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am crezut ca este o fita de Gaming, imi cer scuze! Si da, in cazul in care lucrezi in domeniul asta poti sa sari la o placa video mai buna ( cred eu ).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca te-as ruga, sa imi spui si ce placa, lasa-mi un link, ca dupa regret cand vad ca imi roteste decat o parte din obiect sau nici ala. te rog frumos lasa-mi un link de la o placa si buna sa fie, dar sa fie compatibila si cu placa de baza sau si o placa de baza mai calumea si una video si mai buna, si compatibila cu restul componentelor. daca ma intelegi, ti-am spus nu ma bate prin cap ce as putea sa gasesc si mai bine iti cer tie un sfat.

| Alberto97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma eram obosit ma si cat de specialist nu is dar in schimb ma pricep o dara am gresit si eu am bagat un a si gata zi ca is paralel daca tu nu sti ca socket de la placa video nu conteaza ma iei cu atat nu ai dreptu sa imi reprosezi nimic si da si tu un pret ca sa stim ce sa iti recomandam iti pot face un pc de 4000 euro

| anonim_4396 explică (pentru Alberto97):

Bai copile ca acum chiar ma si enervezi in pana mea, daca erai asa destept nu imi lasa-i ma link de la o placa video buna, eu am vazut ca are socket 3.0 si pe placa de baza e doar x16 2.0 chiorea, mai uitate dracului si tu, eu sunt specialist in ard, 3d si alte chestii nu m-am referit ca sunt specialist in asa ceva, ma rog o sa vb cu demark in pm. am rezolvat-o.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frate, sa clarificam un lucru. Eu nu sunt specialist in domeniu! Tot ce am facut la viata mea a fost sa-mi configurez un PC pentru Gaming si sa-l asamblez. La domeniul editari etc. nu ma pricep si nu prea stiu cam ce placa video ai avea nevoie, dar totusi as sugera sa te informezi cu privire la asta :http://www.emag.ro/......N94XBBBM/.
Daca as avea bani, eu pe asta as achizitiona-o. Si inca ceva, Ai specificat ca placa ta de baza are slot PCI Express x16 2.0 iar placa video exemplificata de cel de deasupra mea e 3.0, nu are nici o relevanta in compatibilitate acest aspect. Singura diferenta este ca daca tu vei pune o placa video 3.0 pe un slot 2.0 placa video nu va functiona la totala capacitate a acesteia, dar nu inseamna ca nu va porni PC-ul etc. Si eu am avut placa video de 2.1 pe slot 2.0 si nu au fost probleme! Acum cat va afecta performanta video daca o vei pune tu pe 3.0 nu stiu ( sa clarificam faptul ca eu nu sunt in masura sa-mi dau cu gura asupra partilor strict tehnice ale unei componente deoarece nu sunt tehnician in asa ceva, tot ceea ce stiu este sa stabilesc gradul de compatibilitate a unei componente cu sistemul si eventual sa sugerez dupa specificatiile tehnice prezentate a unui produs daca se merita sau nu respectiva componenta ).
Bun, urmatorul aspect, sursa. Tu ai aici un sistem destul de bun si implicit cam consumator. Eu daca as fi in postura de a imi achizitiona acest sistem ( doar pentru siguranta mea! ) as miza pe o sursa mai mare putin ( mai ales daca vei face overclock ) : http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-combat-power-750w-cpm-750/pd/ELD0DBBBM/ - asta e foarte draguta si la Watt si are cam ce ii trebuie la conectori SAU http://www.emag.ro/......E4W7NBBBM/ SAU http://www.emag.ro/......EJLYNBBBM/ - pare cea mai ok dintre toate ( este compatibila CrossFire & SLI deci iti va tine sigur sistemul in picioare zic eu ). In rest ce pot sa zic, am dat cu geana peste restul componentelor specificate de tine si pare sa fie totul in regula! Acum ce pot sa-ti mai fac este sa iti urez bafta in ceea ce faci si sa folosesti sistemul sanatos! Daca mai ai ceva nelamuriri poti sa-mi dai un PM sau sa lasi reply aici. Peace&Love!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta doream sa intreb, multumesc frumos, chiar acum am dat comanda, marti cel tarziu sunt la mine tongue merci mult de tot.
Eu aveam nevoie de o placa puternica pentru ce faceam.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A 3-a deoarece am vazut ca are, si protectie la unele aperturi si mai multe chestii, multumesc frumos.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E bine, si eu tot pe aceea as fi mizat! Buna alegere, in fond nu ai nevoie de 750 W ca doar nu vei bune x4 GTX 680 pe placa de baza laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce sursa ai ales?