| ManiacKilleR a întrebat:

Eu as vrea sa imi schimb placa video si nu stiu care sunt compatibile... cum imi dau seama daca o placa video este compatibila cu ce am eu in pc?(procesor amd FX6300 six core si placa video care o am acum in pc este nVIDIA GeForce GT 240)

Răspuns Câştigător
| CoL00SaL a răspuns:

Daca vrei sa stii daca este compatibila, trebuie sa stii modelul placi de baza si te uiti sa aiba PCI-E 16x...Iar daca nu are slot PCI-E 16x atunci nu este compatibila. Este un program care iti arata ce slot ai pe placa de baza, numit GPU-Z.Downloadeazal si ruleazal.Bafta!

| ManiacKilleR explică (pentru CoL00SaL):

Mersi mult

| ManiacKilleR explică (pentru CoL00SaL):

Daca m-ai putea ajuta am placa de baza M5A78L-M LX3 si procesor amd FX 6300 six core si 4 gb ram Ce placi video ar fi bune? (pana in 750 lei)
multumesc anticipat

| CoL00SaL a răspuns (pentru ManiacKilleR):

Eu ti-as recomanda de la ambele si de la nVidia si de la AMD...De la nVidia ti-as recomanda din seriile GTX iar de la AMD din seriile R9.
De la nVidia iti recomand asta : http://www.emag.ro/......DW2H4BBBM/

Iar de la AMD iti recomand pe aceasta : http://www.emag.ro/......DG95JBBBM/

Dar mai exista o mica problema...placa ta de baza are PCI-E 16X 2.0, iar placile video mai noi au PCI-E 16x 3.0.O sa fie compatibile doar ca placa video nu o sa fie 100% din capacitate.Procesorul este foarte bun, in rest daca ai putea sa schimbi placa de baza cu una mai noua...si bine inteles sursa cat de cat mai buna.

| ManiacKilleR explică (pentru CoL00SaL):

Mersi mult