| Dinamicx a întrebat:

Sallut,
As vrea sa stiu daca poti uni placa video integrata cu cea dedicata.Am un procesor amd a6 5400k si as vrea sa-mi iau un nVIDIA geforce gt630.
PS: Sunt compatibile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge acea placa care mi-ai trimis-o prin mesaj. nu am putut trimite mesajul pentru ca suntem membrii junior
in saphire am mai multa incredere http://www.pcgarage.ro/......8-bit-vga/
dar eu ti-am spus ce as fi facut in locul tau:) bafta la gaming

11 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Nu.

Merge doar pe amd + ati.

| taken a răspuns:

Nu unesti nimic, va lucra doar placa video dedicata.
Alege o placa video care sa aiba memorie RAM DDR 5, cea aleasa de tine are DDR 3(degeaba are 2 GB).

| Dinamicx explică (pentru taken):

Nu e Asus e palit ddr5 http://www.pcone.ro/......bit_P42660

| taken a răspuns (pentru Dinamicx):

Am inteles.
Nu are treaba de compatibilitate placa video cu procesorul.Pui orice procesor cu orice placa video, va functiona, doar ca daca procesorul este slab va limita placa video.
Eu aveam Geforce 9800 GT si procesor dual core(nu mai stiu exact) si jucam Battlefield 3 cu toate la low si mai facea figuri. Dupa ce am schimbat procesorul am jucat Battlefield 3 cu toate la high.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
Ati Radeon HD 6570 este destul pentru procesorul tau si iti va dubla experienta. este posibil sa faci dual si cu placa video mai buna cum ar fi ati radeon HD 7470 sau ati radeon HD 7570
dar va fi inutil a6 fiind dual core.
poti face dual gpu doar cu placi video ati pentru tehnologia este detinuta de amd.

| Dinamicx explică (pentru anonim_4396):

Dar cum le activez pe amandoua?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dinamicx):

Instalezi driverul de la placa de baza si ar trebui sa gasesti, aici nu mai stiu pentru ca nu am facut inca dual graphics cu a8-ul meu
din cate am citit pe internet cu ajutorul acestui driver de la placa de baza sau bios

| Dinamicx explică (pentru anonim_4396):

Dar amd + amd radeon merge?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dinamicx):

Deci ati radeon sunt sub conducerea amd acum si din cauza asta au facut apu-rile sa mearga doar cu unele placi video de la ei
http://www.amd.com/......phics.aspx
si aici http://www.cpu-world.com/......phics.html
ai 2 liste cu placile video compatible
eu unul as astepta sa se ieftineasca richland si mi-as cumpara un richland a8 pentru care voi putea cumpara o placa video mai buna in viitor. nu are rost sa investesti foarte mult in tehnologie veche hd 6570 incepand sa dispara de pe piata
sau daca nu mai pui un milion la cei 3 milioane si iti cumperi la altshop a8 5600k, cu inca 2 procesoare, inca 3mb cache si mai multe coruri grafice
daca reusesti sa dai overclock la rami ca sa functioneze cu 1600 e si mai bine, duci orice joc cu grafica la maxim:) pe 1280-1024. mai sus nu stiu dar presupun ca medium

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dinamicx):

Merge acea placa care mi-ai trimis-o prin mesaj. nu am putut trimite mesajul pentru ca suntem membrii junior
in saphire am mai multa incredere http://www.pcgarage.ro/......8-bit-vga/
dar eu ti-am spus ce as fi facut in locul tau:) bafta la gaming

| xBro a răspuns:

Nu sunt compatibile!