| KreizyFact a întrebat:

Am un Pc cu urmatoarele componente:
Procesor : - AMD FX-6300 Six-Core
Placa de baza : - M5A97 R2.0
Memorie: - 8 GBytes Dual 2167.1 MHz
Placa video: - Randeon R9 280 3GB DDR5

Eu zic ca PC ar trebui sa mearga foarte bine pe jocuri, insa observ lag, si cred ca e de la placa video, de exemplu cand intru pe GTA5 se aude un zgomot ciudat la placa video, un fel de bazait care se aude doar cand ma joc, nu doar GTA5, cam la toate jocurile, iar dupa ce ma joc mai mult timp, se aude din ce in ce mai tare, cum placa video ruleaza la maxin si se incalzeste foarte tare. Inca mai am garantia, credeti ca ar trebui sa o dau inapoi? Si daca da ce sa scriu la "motivele returnarii"

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

E normal sa se auda acel bazait. Se numeste "coil whine". Cam la toate placile video se aud mai mult sau mai putin cand sunt in full load!

| KreizyFact explică (pentru liviu890):

Dar se incalzeste foarte tare, si jocul nu se misca cum ar trebui, in afara ca are drop frame, sunt unele momente in care se blocheaza pentru cateva secunde imaginea si sonorul.

| liviu890 a răspuns (pentru KreizyFact):

N-are cum sa "bazaie" doar pentru ca se incalzeste. Seteaza si tu ventilatorul sa mearga la 100% daca trece de 70 de grade.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Returneaza-l si scrie motivul real: plava video face probleme in joc.

| CPAElites a răspuns:

Ce sursa are?
Jocul il joci cu toate setarile la maxim?

| KreizyFact explică (pentru CPAElites):

Nu il joc cu setarile la maxim, il joc cu setarile pe care mi le pune AMD Gaming Evolved

| KreizyFact explică (pentru CPAElites):

Sursa este Segotep RP550 cu Max Power 550, oare sa ii trebuiasca o sursa cu puterea mai mare?