| PandaGirl13000 a întrebat:

Heii, cum as putea sa fac ca atunci cand fac ss*print screen* sa pot decupa o participa din poza? Intelegeti ce zic? Am widows Xp
Pls help. Dau funda.

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Aiden a răspuns:

- apeşi print screen
- pe desktop click dreapta- new- bitmap image
- deschizi bitmapul în paint
- când se deschide paintul edit- paste

| PandaGirl13000 explică (pentru Aiden):

Stiu sa fac print screen, dar cum pot decupa doar o particica?

| halogen001 a răspuns (pentru PandaGirl13000):

Cand faci print screen, imaginea ecranului e copiata in memoria calculatorului. Dupa aceea in majoritatea programelor ce lucreaza cu imagini, poti da "paste" si imaginea apare in acel program si daca programul iti permite, poti alege o parte din imagine "crop".
Un program foarte bun, util si usor de folosit e irfanview: http://www.irfanview.com/

Daca instalezi in calculator irfanview, il poti folosi asa:
Dupa ce faci print screen, pornesti irfanview, dai "paste", maresti sau micsorezi imaginea (se apasa + sau - ) ca sa vezi ce bucata iti trebuie, cu clic stanga tinut apasat, tragi pe diagonala peste bucata de imagine care iti trebuie si o vei avea intr-un chenar. Poti trage de marginile chenarului sa potrivesti si mai bine bucata de care ai nevoie, apoi in bara de sus a programului Irfanview, dai clic pe "Edit" apoi pe "Crop selection (Cut out)" apoi poti salva imaginea in formatul dorit si cu alt nume dand clic pe "File" apoi "Save as..."

Tot cu Irfanview poti salva imagini folosind o tasta rapida pe care o alegi: pornesti irfanview, clic pe "Options", apoi pe "Capture/Screenshot", la hotkey alegi combinatia de taste sau tasta care sa faca screenshot (de exemplu F5 ), poti alege zona pe care o capturezi, sa contina cursorul sau nu, poti alege sa fie salvata imaginea in formatul si locul dorit - si la fiecare apasare a "tastei rapide" pe care ai ales-o se salveaza o imagine.
Imaginile salvate se pot deschide tot cu irfanview si din nou poti decupa bucatile de care ai nevoie.

| PandaGirl13000 explică (pentru halogen001):

Doamne -.- vreau in paint sa pot decupa doar o particica!

| halogen001 a răspuns (pentru PandaGirl13000):

Pentru Windows 7 si Paint:
Se apasa Print Screen (imaginea intra in memoria calculatorului)
Se porneste Paint: Start -> Paint
Se apasa Paste si imaginea intra in programul paint.
Pozitionezi imaginea incat sa vezi bucata care iti trebuie, apoi dai click pe Select (Rectangular selection), prin tragere (click stanga si tinut apasat - mergi pe diagonala ) obtii o selectie dreptunghiulara cu linie punctata. Apesi butonul Crop si dupa aceea salvare "save as" - alegi formatul de la save as type, numele la file name, alegi locul unde salvezi, dai click save si gata.

| PandaGirl13000 explică (pentru halogen001):

Pentru Windows XP

| halogen001 a răspuns (pentru PandaGirl13000):

In XP, Paint nu are functia crop (= opreste o bucata din imagine) dar se poate face si crop astfel:

1) Apas print screen ca sa bag imaginea in memoria RAM

2) Pornesc paint (Start -> Accessories -> Paint sau Start -> Programs -> Accessories -> Paint )

3) bag imaginea in paint: Edit -> Paste sau folosesc tastele Ctrl+v (apas ctrl, tin apasat si apoi apas V)

4) Apas din stanga sus in paint butonul "Select" cel ca un dreptunghi mic cu linie punctata pentru a intra in modul selectie

5) Prin tragere pe diagonala selectez o zona care imi trebuie din imagine - va rezulta un chenar cu linie punctata ce va marca zona de care am nevoie

6) Copiez ce e in selectie prin Edit -> Copy sau Ctrl+c

7) Micsorez imaginea din paint ca sa fie mai mica decat selectia, deci fac:

Image -> Attributes... sau folosesc scurtatura Ctrl+E

Apare fereastra Attributes - aici pun la Width 1 si la Height 1 (ca sa fac o imagine mica de 1 pixel in paint) si dam OK

8) Copiez imaginea selectata care acum e in memoria RAM prin Edit - Paste sau cu scurtatura Ctrl+V

Acum bucata de imagine e in paint gata de a fi salvata.

9) Salvarea: File Save As... - aleg locul, numele il scriu, iar la Save as type aleg formatul jpeg, png,... care il vreau

Cel mai bun format pentru capturi de ecran e png - lasa imaginea clara dar fisierul e putin mai mare decat la jpeg unde e fisierul mai mic dar imaginea devine mai neclara in urma comprimarii - jpeg merge bine la imagini mari.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Alta metoda de facut captura e cu yahoo messenger daca e instalat:
1- initiezi un Instant Message... - poate fi chiar catre cineva care nu e online
2- de la butonul Send a snapshoot of your screen - acela in forma de dreptunghi dai click pe el si selectezi o zona din ecran si in loc sa trimiti bucata pe care ai selectat-o prin tragere pe diagonala, alegi "save to my computer"

E bine sa alegi persoane care nu sunt online ca sa nu le trimiti din greseala capturi de ecran daca gresesti si in loc de salvare alegi "trimite" happy