| anonim_4396 a întrebat:

Pe 13 septembrie vine ziua mea de nastere, si as vrea atunci sa-mi modernizez calculatorul. Stiti din intrebarea mea anterioara cand am vrut sa bag wind vista, dar m-am gandit ca ar fi o pierdere de vreme sa-l bag acum si peste cateva saptamani sa-l schimb iar..As vrea sa va intreb cam ce ar trebui sa ii bag sau sa-i scot ca sa mi se miste OK la jocuri... In momentul de fata daca ma bag la un cs am 20 fps constant nu scap de asta....La fel e si la lol(cu toate pe low) Vreau sa am macar 50 fps constant la lol si macar 100 la counter. Din cate am inteles procesorul e problema. Imi puteti recomanda ceva ieftin si bun? Nu ma prea pricep la astfel de lucruri si v-as ruga sa fiti seriosi :( O sa va dau detaliile de la calculator inca odata aici : http://www.upload-image.info/img-53db48f21fe29.html
http://www.upload-image.info/img-53db493496205.html

Răspuns Câştigător
| Albarescul24 a răspuns:

Hmm 400 Ron...Pai,Procesorul trebuie schimbat neaparat, un procesor de 2, 3 sau 2, 2 ar costa maxim 250 RON, placa video nu trebuie schimbata este buna pentru 30 FPS Very low dar poate pica la 20 FPS chiar si 15 FPS, Sursa cred ca este buna deoarece iti merge pc-ul, hardul lasa-l cu este...Cam porcesorul trebuie schimbat. Ma voi uita la un Procesor pentru tine! OK? Funda?

12 răspunsuri:
| Albarescul24 a răspuns (pentru Vladut2000L):

Dupa parerea mea acest Procesor este foarte scump in comparatie cu altele, coolerul lui este foarte slab, si calitatea lui nu este foarte buna, in modul Gaming procesorul rezista maxim 1 ora dupa incepe s-a mearga greu de exemplu League of Legends 50 Fps Grafica Very Hight si cand procesorul are 40-60 Grade sacadeaza la 10-25 FPS crede-ma la acest pret imi iau un procesor de 300 Ron cu cooler bun care rezista 5-10 ore de gaming si nu are temperatura foarte mare si imi mai raman bani s-a strang pentru placa video. (Nu se Merita)

| Dem0N a răspuns (pentru Albarescul24):

In momentul de fata nu detin bani pentru un pc nou. Te-as ruga daca poti sa-mi spui ce trebuie neaparat inlocuit. Daca as baga windowsul pe 64 de biti s-ar misca mai bine? Ar fi nevoie sa bag windows vista? Doar ceva standard. Sa nu depaseasca mai mult de 400 ron daca poti sa-mi spui sad

| Albarescul24 a răspuns (pentru Albarescul24):

Si da WIndows-ul il poti pune pe 64 bit iti va merge cu siguranta mai Bine!

| Dem0N a răspuns (pentru Albarescul24):

Ti-am dat funda, daca ai putea sa-mi spui si un procesor bunicel in pretu asta ar fi perfectwinking. Apropo, ca sa-l schimb trebuie sa ma duc la un specialist? Sau il pot pune eu? big grin

| Albarescul24 a răspuns (pentru Dem0N):

Pai...Am gasit un procesor bun dar Placa ta Video nu prea se intelege cu ea, adica trebuie s-a iti cumperi o placa video buna, procesorul iti v-a epuiza sursa si v-a trebui s-a cumperi o sursa la 6, 7 luni.Dar nu este o problema prea mare iti va merge super pc-ul la unele jocuri cu acest procesor.
Uite un Link:http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3220-30ghz-box/ Spor la Joaca :)

| Dem0N a răspuns (pentru Albarescul24):

Asi cam ca t costa o sursa? Dar o placa video ca sa se potriveasca cu procesorul >?

| Albarescul24 a răspuns (pentru Dem0N):

Pai o sursa de 450W este destul pentru pc-ul tau cu tot cu placa video (Daca iti vei cumpara) sursa v-a costa sigur 50-100 lei si o placa vide te v-a costa 900-1200 ron eu vreau s-a imi cumpar de 1000 lei! Bay

| Dem0N a răspuns (pentru Albarescul24):

Ok mersi de informatie, o sa ma informez si o sa vad ce pot gasi. Apropo, cand o sa iau procesorul, trebuie sa-l duc la un specialist sa-l monteze? big grin

| Albarescul24 a răspuns (pentru Dem0N):

Desigur

| Albarescul24 a răspuns (pentru Dem0N):

Hmm 400 Ron...Pai,Procesorul trebuie schimbat neaparat, un procesor de 2, 3 sau 2, 2 ar costa maxim 250 RON, placa video nu trebuie schimbata este buna pentru 30 FPS Very low dar poate pica la 20 FPS chiar si 15 FPS, Sursa cred ca este buna deoarece iti merge pc-ul, hardul lasa-l cu este...Cam porcesorul trebuie schimbat. Ma voi uita la un Procesor pentru tine! OK? Funda?

| Dem0N a răspuns:

Am uitat sa mentionez, daca va mai trebuiesc alte detalii contactati-ma va rog pe skype : narcis.king. Va rog frumos sa-mi raspundeti, fiindca nu vreau sa ma duc la cel care mi-l repara neinformat, sa-mi bage tot felul de prostiii in calculator la preturi exagerate. sad

| Albarescul24 a răspuns:

Salut,daca vrei s-a ai 50 FPS la Lol cu Graficile pe Low tiar trebui un Pc un pic mai bun, cumpara un Procesor de 2, 2 (Minim) cred ca face 100, 200 Ron o placa video GeForce Nvida 9500 ar fi cam 200, 350 Ron, Rami din cate vad in imagini ai 4 GB RAM un Hard nou nu ar strica 100-150 RON maxim (Un Hard nou este eficient ca iti poate face windowsul mai rapid is mai incapator) si o sursa mai puternica nu ar strica 450W 50-100 Ron, Toate astea pentru League of Legends 50 FPS, CS 100 FPS dar la bani astia mai bine pastrezi pana la 2000 Ron si iti cumperi un pc cu procesor de 3, 2 placa video 2 gb 258 bit ddr5 hard 500 GB 8 GB RAM si o Placa de Baza mult mai eficienta! Nu consuma Banii pe Prostii care in viitor (2, 3 Luni) vor fi vechituri+pe lol se lanseaza mapa noua si vei avea 20-30 FPS deci...mai bine vinzi pc-ul tau pe 400-500 Ron si in fiecare zi pui 50-100 lei si in 15-20 de zile iti iei un pc cu care te joci pe mapa noua pe very higt 100 FPS (Pe League of Legends) eu asa as face, Sper ca ti-am fost de Ajutor!
Daca vrei s-a iti cumperi ce am scris mai sus contacteaza-ma (Rodby_arca2002@yahoo.com) Funda?