| Allysson a întrebat:

Hi...cine stie sa imi spuna multe informatii despre jocul metin2. FUNDA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metin 2 este un joc online. Există patru clase de personaje: Războinic, Ninja, Şaman, Sura. Fiecare clasă de personaje poate fi trecută de la masculin la feminin şi invers.
Jocul este de tip MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game). Necesită o înregistrare pe site-ul principal, respectiv [metin2.ro], pentru varianta românească. Următorul pas este downloadarea clientului (jocul în sine).
Jucătorii trebuie să înainteze în niveluri obţinând cât mai multă experienţă, prin mai multe metode, să devină din ce în ce mai puternici mărindu-şi abilităţile magice, care sunt de două feluri pentru fiecare clasă şi au posibilitatea de a face misiuni, de a pescui, de a se căsători şi de a se duela. În joc sunt mai multe hărţi în care te poţi teleporta şi dacă omori animale poţi câştiga „yang" (sau „gold" în varianta americană), care este moneda de schimb a jocului.
Cuprins [ascunde]
1 Descrierea caracterelor
2 Experienţă, status
3 Vrăji
4 Yang
5 Obiecte
5.1 Obiecte pentru fierar
5.2 Pietre
5.3 Cărţi ale competenţei
5.4 Minereuri
5.5 Arme
5.6 Armuri
5.7 Scuturi
6 Accesoriile
7 Bonusurile
8 Legături externe
[modificare]Descrierea caracterelor

RĂZBOINIC: Datorită abilităţilor armurilor lor puternice, au un rol important în lupta corp la corp. Aspiraţiile lor vin mai ales din puterea fizică şi din spiritul lor calm şi echilibrat. Depinde de abilităţile alese, răzbunarea lor poate fi distrugătoare folosindu-se de armele manevrate cu ambele mâini sau prin îndemânarea utilizării unei săbii şi a scutului, ce pot pune piedici oricărui adversar. Magiile lor puternice doboară uşor inamicul. Magiile corp la corp sunt caracterizate prin viteză şi putere (mişcările aura sabiei şi berserk). Magiile mentale sunt caracterizate prin putere şi rezistenţă (mişcarea corp rezistent) şi restul magiilor care cel puţin la M scade o cantitate imensă de puncte de viaţă (PV) ale inamicului.
NINJA: Sunt asasini profesionişti, capabili în orice moment să lovească tăcut şi pe neaşteptate. Poartă numai armuri uşoare pentru a menţine viteza şi mobilitatea. Dedicati abilităţilor lor, Ninja sunt maeştri în luptele cu pumnalul cât şi cu arcul. Magiile pe pumnale se caracterizează prin combinaţiile între ele (ex.: la pumnal rulant în timp ce execută toate 6 atacuri cu pumnalele şi când îl aruncă în depărtare dacă mişcarea pumnal rulant este făcută va scădea de două ori mau multe PV decât simplu sau ambuscada din spate poate dubla atacul), magiile pe arc sunt caracterizate prin dexteritate şi paguba care o fac în PV, cu cât este mai aproape cu atât scad mai mult PV.
ŞAMAN: Sunt înţelepţi şi folosesc Farmecele şi Magia. Într-o luptă sau în apărarea unui camarad, puterile lor mistice sunt foarte eficace. Dedicaţi abilităţilor lor, Şamanii sunt maeştri în intensificarea damage-ului din timpul atacului şi în tămaduirea rapidă sau în susţinerea vrăjilor. Magiile de leac sunt caracterizate prin refacerea de viaţă (prin mişcarea de vindecare).
Magiile dragon sunt caracterizate prin atacul critical şi rezistenţa la atac fizic. (buffurile de dragon)
SURA: Sunt Luptătorii care au obţinut puteri magice când au decis să crească în braţele lor Sâmburii malefici ai Răului. Din aceasta cauză sunt maeştri în lupte prin mânuirea sabiei cauzând de asemenea chiar şi damage de la distanţă folosindu-se de magie. Dedicaţi abilităţilor lor, Sura îşi pot dezvolta farmecele folosite în atac şi pot spori puterea magica. Şi cei mai puternici Sura sunt cei pe magie neagră prin mişcarea (spiritul focului care scade mult din PV) dar şi magiile pe armă sunt foarte bune şi seamană într-un fel cu magiile de la corp la corp de la războinic.
[modificare]Experienţă, status

Un caracter are un nivel între 1 şi 99. Pentru a avansa un nivel trebuie să obţii un anumit număr de puncte de experienţă (XP). Experienţa se obţine omorând monştri sau rezolvând misiuni. Cu cât nivelul caracterului este mai mare, trebuie omorâţi monştri de nivel mai mare pentru a primi experienţă. Fiecare nivel este împărţit în patru bile de experienţă a câte 25%. Când se completează una din primele trei bile primeşti un punct pentru status. Există patru feluri de status: Putere (creşte valoarea atacului), Inteligenţă (creste puterea magică), Vitalitate (creşte viaţa), Dexteritatea (creşte apărarea). La samani si la sura trebuie crescut INT , la razboinic trebuie crescut STR iar la ninja DEX.
[modificare]Vrăji

În funcţie de vrăjile pe care le are, fiecare din cele patru caractere se clasifică în alte două ramuri:
Războinic: Corp / Mental
Ninja: Lama / Arc (Apropiere / Depărtare)
Şaman: Vindecare / Dragon
Sura: Magie Neagră / Arme Magice
Fiecare dintre cele opt categorii sus-menţionate are vrăjile proprii (între 4 şi 6 pe caracter). Vrăjile se cresc atribuindu-le puncte. La fiecare nivel avansat (sau a patra bilă completă) se primeşte un punct. Maximul pentru o vrajă este 20. Apoi vraja se poate trece pe nivelul de Grand Master prin citirea unor Cărţi a Competenţei apoi o treci la Perfect Master prin Pietrele Întunecate.
[modificare]Yang

Yang-ul este „moneda oficială" din lumea Metin. Cu el se cumpără orice. Valoarea yang-ului este una relativă, depinzând de server, fiecare server având astfel preţuri diferite. Spre exemplu pe serverul Hydra o armă se poate cumpăra de la un alt jucător cu 100.000 de yang, iar pe altul aceeaşi arma ar valora 500.000 yang.
[modificare]Obiecte

Obiectele (numite şi iteme) sunt principalul obiect de comerţ între jucători. Acestea se pot obţine de la monştri (atunci când se omoară un monstru poate pica un obiect), sau fiind cumpărate de la alţi jucători,ori castigate prin indeplinirea unor misiuni.
[modificare]Obiecte pentru fierar

Obiectele pentru fierar sunt folosite pentru a îndeplini cerinţele fierarului, atunci când se îmbunătăţeşte o armă
[modificare]Pietre

Pietrele se pun pe arme şi armuri, oferindu-le bonusuri.
[modificare]Cărţi ale competenţei

Cărtile competenţei folosesc pentru a îmbunatăţi o magie cand aceasta ajunge la M
[modificare]Minereuri

Minereurile se folosesc pentru a obţine produse finite care au diverse întrebuinţări
si pentru a evolua o vraja. atentie trebuie sa fii de 24 ca sa o poti evolua
[modificare]Arme

Armele se folosesc pentru a ataca adversari (monştri sau jucători). Armele se clasifică în:
Săbii o mână: Săbii cu viteză de atac mare, dar pagubă buna. Pot fi folosite de războinici, ninja şi sura.
Săbii două mâini: Săbii cu viteza de atac mică, dar pagubă mare. Pot fi folosite de războinici.
Pumnale: Viteza de atac foarte mare, paguba mică. Pot fi folosite de ninja.
Arcuri: Viteza de atac medie, paguba foarte variabilă, pot ataca de la distanţă. Pot fi folosite de ninja.
Evantaie: Viteză de atac mare, pagubă foarte mică. Pot fi folosite de şamani.
Clopote: Viteză de atac medie, pagubă medie. Pot fi folosite de şamani.
Pe unele private exista arma X care o pot folosi toate clasele de caractere este un sceptru (bun pe sura/saman) Paguba magica buna Paguba compentei variaza Paguba medie mica/potrivita
[modificare]Armuri

Se folosesc pentru a reduce pagubele cauzate de adversari. Fiecare caracter are propriile armuri. Armurile de sura:
Platoşa Recviem(level 1)
Platoşa Magie(level 9)
Platoşa Ghinion(level 18)
Platoşa de Stafie(level 26)
Platoşa Yin-Yang(level 34)
Platoşa Mistică(level 42)
Platosa de Ceata (level 48)
Platosa Masca de Stafie (level 54)
Platosa pentru Suflet (level 61)
Platosa Magica (level 66-70)
Exista armura de level 80 care se produce din Platosa Magica +9
Armurile de razboinic:
Platosa de Calugar (level 1)
Blindaj Placa de Fier (level 9)
Platosa de Tigru (level 18)
Platosa de Leu (level 26)
Platosa Mortala (level 34)
Platosa Dragon (level 42)
Platosa cu Solzi (level 48)
Platosa de Aur (level 54)
Armura Zeului Dragon (a.ca.a DGA) (level 61)
Armura de Otel Negru (level 66-70)
Exista armura de level 80 care se produce din Armura de Otel Negru +9
Armurile de ninja:
Costum de Azur (level 1)
Costum de fildes (level 9)
Costum Rosu Scarlatin (level 18)
Costum Furnica-Rosie (level 26)
Costum Furnica-Leu (level 34)
Costum de Ninja (level 42)
Costum de Dragon Tanar (level 48)
Costum de Criminal (level 54)
Costum de Magnolie (level 61)
Costum de Vant Negru (level 66-70)
Exista armura de level 80 care se produce din Costum de Vant Negru +9
Armurile de saman:
Vesmant de Azur (level 1)
Vesmant Turcoaz (level 9)
Vesmant Trandafiriu (level 18)
Vesmantul Dragostei (level 26)
Vesmantul Cerului (level 34)
Vesmantul Soarelui (level 42)
Vesmantul Moralei (level 48)
Rochie Oranj de Pisica (level 54)
Vesmantul Baronesei (level 61)
Vesmant Negru (level 66-70)
Exista armura de level 80 care se produce din Vesmant Negru +9
[modificare]Scuturi

Scuturile au acelaşi rol ca armurile. Scuturile sunt comune pentru fiecare caracter. Scuturi :
Scut de lupta (level 1)
Scut Pentagon (level 21)
Scut Rotund Negru (level 41)
Scutul Vulturului (level 61) Sansa de aparare impotriva atacului razbonicilor 20%
Scutul Leului (level 61) Sansa de aparare impotriva atacului sura 20%
Scutul Tigrului (level 61) Sansa de aparare impotriva atacului ninja 20%
Scutul Solzii Dragonului (level 61) Sansa de aparare impotriva atacului samanilor 20%
Scutul Zeului ragon (lvl 81) 15% Tare impotriva semi-oamenilor
[modificare]Accesoriile

Accesoriile sunt: papuci, cercei, coifuri, coliere, brăţări. Acestea oferă anumite bonusuri.

Bonusurile ar fi aparare viteza in plus si multe altele.
[modificare]Bonusurile

Exista bonus add bonus change marmura binecuvantata si bonus add 6/7 bonus change 6/7 , acum sa explic
Add bonus puteti adauga unui obiect bonusuri (semi-om ,viteja atac, viteza vraji, sunt multe bonusuri) pana acesta va avea 4 (adaugarea poate esuat in acest caz mai incercati) Marmura binecuvantata adauga unui item care are deja 4 bonusuri pe al5lea sansa sa il adauge este de 50% Add bonus 6/7 adauga unui item care are deja 5bonusuri pe al6lea si al67lea acestea sunt bonusuri speciale diferite de cele 5 dinainte si pot iesi lafel ca celelalte ex: sa aveti pe un item de 2ori 1500pv sau 15% semi-om in total 30% semi-om sau 3000pv Bonus change puteti schimba bonusurile de la 1la5 (bonusurile care o sa pice sunt alese de pc la intamplare in multe cazuri veti fi nevoit sa schimbati de multe ori) Bonus change 6/7 puteti schimba bonusurile 6/7 (si in acest caz bonusruile sunt alese la intamplare de pc)

2 răspunsuri:
| albrosie a răspuns:

Este un joc foarte frumos dar trebuie sa inveti multe casa fi plaier profesionacrede ma stiu ca spun joc metin de 6 ani si inca nu stiu chiar toatre lucrurile despre el daca vrei informati despre cele mai tari servere add vitalismt2 sau albrosie siti voi da mai multe detalii