| DeYuS2000 a întrebat:

Mi-am facut un server de Metin2 pe HAMACHI,si intrebarea mea este urmatoarea:
Daca serverul imi este facut, il pot hosta pe cel editat de mine?
sau cei de la host o sa imi dea altul?

5 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Sunt de doua tipuri server de hosting (care iti face servarul tot+pagina web) pe bunul tau plac (calculatorul tau tii servarul).

Servarul Dedicat este un server unde poti pute fisiere, sa iti pui servarul tau de Metin2 acolo si sa ruleze servarul stii ce trebuie sa faci (virtualbox, start) si ruleaza el acolo.
Si servarul este hostat pe acel Server Dedicat.
Serverele Dedicate da sunt ca-m scumpe fata de celalalte.

| DeYuS2000 explică (pentru Mihail2020):

Deci sa inteleg ca in serverul dedicat imi pun fisierele de la metinul meu si serverul este hostat?

| Mihail2020 a răspuns (pentru DeYuS2000):

Da.
Servarul dedicat acolo poti sa pui un server nu conteaza ce server si ruleaza acolo continu fara a fii pierderi de conexiune ca mereu este deschis si ruleaza servarul de Metin2 continu.
Serverele Dedicate intr-adevar sunt scumpe ca iti dai seama cat curent consuma mai ales si puterea pe care o au:
RAM:16Gb nu se compara cu unul de 2Gb Ram preturile difera in functie de puterea lor si servicile care ti le ofera.

| DeYuS2000 explică (pentru Mihail2020):

Bun,nu va trebu isa imi tin calculatorul meu deschis, nu?

| Mihail2020 a răspuns (pentru DeYuS2000):

Daca este pe calculatorul tau da trebuie sa tii mereu deschis.
Daca este pe Servarul Dedicat nu trebuie sa iti zii calculatorul deschis (Server dedicat este un alt server, alt calculator ca sa intelegi si ala mereu este deschis).Nu are de-a face cu calculatorul tau indiferent.

Si daca te-am lamurit poti sa imi dai si funda mersi.