| alin_9439 a întrebat:

Acum lucrez la un server de metin2 care e facut pe hamachi, cineva mi-a spus ca daca clientul e facut cu hamachi atunci cand il voi hosta ceilalti jucatorinu vor avea nevoie de hamachi ca sa ruleze clientul, e adevarat?

3 răspunsuri:
| AndreiAndreiP a răspuns:

Nu e adevarat, chiar daca e hostat tot nu poti intra pe el fara hamachi

| alin_9439 explică (pentru AndreiAndreiP):

Daca de exemplu eu termin de editat serveru, dupa care ''cumpar'' ip static si fac modificarile necesare ca serverul meu sa ruleze pe ip static, nu va functiona?

| AndreiAndreiP a răspuns (pentru alin_9439):

Din cate tin eu minte daca il hostezi nu mai ai nevoie deloc de hamachi, hamachi este mai usor de utilizat si se foloseste in general pentru serverele nehostate.