| cristiman a întrebat:

Placile video integrate amd radeon hd seria 6000 (6290, 6310 etc.) sunt comparabile cu placile video dedicate mai slabe? adica am inteles ca pe aceste placi se poate juca gta 4 pe low,si chiar am vazut un video cu nfs the run pe 6310, bineinteles ca la very low.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Cat m-am uitat eu pe net, un hd 6450 e destul de performant pentru o placa onboard. are 512mb GDDR3, pe 128 biti. considarent ca are pixel shader 5.0 si suport directx 11, nu vad de ce nu ar rula gta 4. Desigur depinde si de restul sistemului (procesor, memorie, etc) de cum va rula jocul. Din propria experienta, placile onboard mi se par inferioare placilor propriu zise pentru ca nu sunt placi dedicate. de cate ori mi-am luat un calc, am incercat sa iau o placa video pe langa, cu care ma scoteam mai ieftin decat dand bani pe o placa de baza cu cel mai tare onboard. astea doar dupa mine, nu stiu mare lucru despre seria 6000