| bulbocea a întrebat:

Care joaca minecraft si poate sa ma ajute? In primul rand ma uitam pe youtube la maxsialtele si tot vedeam caimaginea se marea vedea mult mai departe pe cat trebuie sa apesi? Si in afara de asta cu command block-urile ma intrebam daca exista comanda de gen vreau sa pun command block undeva si sa fac cumva sa scriu in /active to time night adica daca pot sa activez la un anumit timp ( de ex vreau sa il setez cand vine noaptea el sa se activeze si sa porneasca alta chestie... un piston de genu va rog daca stiti sa ma ajuti dau funda celui care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| TiberiuFasole a răspuns:

A, stai, si la pressure plate pui un command cu /time set day ca sa fie gata.
Dar, acum m-am prins ce voiai sa spui. Ei bine ca sa faci asta pui un solar plane pui redstone pana la sistem si pui o torta de redstone sub o singura bucata de redstone. Si asa redstone-ul va fi deschis noaptea si inchis ziua.

4 răspunsuri:
| TiberiuFasole a răspuns:

La faza cu "Vedea mai departe":
Instaleaza optifine si apasa CTRL.
Faci o casa mica si pui un fence in fata, si pui mai multi villageri, fence-ul doar ca sa nu poata iesii, si dupa pui in fata usii un pressure plate. Si noaptea satenii se vor duce in casa( asa sunt ei, ziua stau afara, noaptea in casa ca sa nu fie omorati de mobi).

| bulbocea explică (pentru TiberiuFasole):

Ba mersi

| bulbocea explică (pentru TiberiuFasole):

Si cum instalez optfine asta

| TiberiuFasole a răspuns (pentru bulbocea):

Optifine.net

| TiberiuFasole a răspuns (pentru TiberiuFasole):

A, stai, si la pressure plate pui un command cu /time set day ca sa fie gata.
Dar, acum m-am prins ce voiai sa spui. Ei bine ca sa faci asta pui un solar plane pui redstone pana la sistem si pui o torta de redstone sub o singura bucata de redstone. Si asa redstone-ul va fi deschis noaptea si inchis ziua.