| Alecsandriii a întrebat:

Salut, acum o luna am instalat windows 10, fara sa se stearga ceva din calculator, si m-am plcitisit de el acum vreau windows 7 dar oare se sterge ceva din calculator daca il instalez iarasi?
Daca nu va rog sa imi dati un link de unde sa il descarc
Funda

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce e aia "m-am plictisit de el"? Daca merge bine, atunci nu are nici un sens sa te intorci la 7. Da, stiu, nu are interfata transparenta si rotunjita, e chiar urit. Nici mie nu imi place, dar fiindca merge cum trebuie, nu vad nici o logica in a ma intoarce de unde am plecat. A, si ca sa nu zici ca nu ti-am raspuns la intrebare...http://winsupersite.com/......10-upgrade

| AlinKun a răspuns:

Daca nu a trecut mai mult de o luna de cand ai facut upgrade poti sa te intorci la versiunea precedenta fara sa pierzi ceva.
Dar asta daca nu a trecut mai mult de o luna.
https://www.youtube.com/watch?v=UIj1H_6R7-k

| Darr1u5 a răspuns:

Vrei sa zici ca ai facut upgrade la windows 10, nu l-ai instalat.

Cand instalezi orice sistem de operare, diskul C va fi curatat (sterge tot de pe el). La fel si cu diskul D daca nu selectezi sa nu stearga de pe el, adica D-ul poate fi salvat.

In concluzie, toate programele care au fost instalate pe C, vor fi sterse.

Iar acum, nu cred ca te-ai plictisit asa repede( intr-o luna) de win 10. Daca, faci asa cu fiecare program ar trebui sa apara un win o data pe luna laughing

Win 10 cred ca e cel mai bun sistem de operare (pentru acasa), apoi win 8 si abia atunci urmeaza win 7 (e foarte invechit si are putine functii in comparatie cu 8 ca sa nu mai zicem de 10). Asa ca, sfatul meu e sa il mai tii un an windows 10, sa te inveti cu el si apoi sa vezi daca merita sau nu.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru Darr1u5):

Hai lasa timpeniile. Windows 7 "foarte invechit". Ce functii are 8 cu adevarat utile pe care nu le ai in 7? Fara sa te uiti nicaieri, zi macar 3 chestii cu adevarat utile pe care le ai in 8 si nu le ai in 7. Poti? Nu poti, iti zic eu.

| Darr1u5 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu mai folosesc de aproape 2 ani windows 7, dar acum cand trebuie sa lucrez pe un calculator cu windows 7 imi e foarte greu. Lucruri care le gasesti foarte usor in windows 8, in 7 cauti o ora dupa ele. (de exemplu, la win 8 ai meniu la fiecare fereastra, la 7 nu ai) si mai sunt...multe. Daca as avea doua calculatoare unul cu 7 si unu cu 8 ti-as da multe argumente.

Dar cea mai mare diferenta e interfata. Windows 8 are o interfata mult mai prietenoasa cu utilizatorul, fata de 7.

In fine, nu ma intereseaza, fiecare cu ce ii place...dar toti care nu sunt in pas cu tehnologia legata de calculatoare sunt ca cei ce inca au masina Dacia 1310 si zic ca e foarte buna (asta e windows XP)...winking

| KodrutZ a răspuns (pentru Darr1u5):

Haha, W8 interfata prietenoasa. Buna asta. Folosesc Windows de la 3.11 for Workgroups pe care tu cel mai probabil poate ca l-ai vazut mentionat pe undeva si NICIODATA nu am folosit cacaturile bagate de Microsoft in sistem cu pretentia de a fi user friendly. Nu am nevoie sa gasesc nimic, imi bag toate scurtaturile in Total Commander si eventual fac shortcuturi pe tastele rapide de pe tastatura si sanatate. Daca folosesti Windows de mai mult de o luna si inca te duci in meniul star ca sa cauti chestii ai foaaaarte mult timp de pierdut. Legat de munca cu ferester, Alt+F4, Alt+Tab si Win+M sint cam singurele combinatii de care ai nevoie. Click dreapta... bla bla... meniuri? Cine foloseste meniurile contextuale pentru a manipula ferestre iar are foooooaaaarte mult timp de omorit.
P.S. Nu e vorba de ce iti place, e vorba de eficienta. Daca dupa mai multi ani de utilizat un calculator nu ai inteles ca sistemul de operare trebuie sa fie EFICIENT si sa te incurce cit mai putin, atunci asta e. Te compatimesc.