| anonim_4396 a întrebat:

Salut am o problema vreau sa-mi instalez un joc mai maricel in Local disk C unde am si windowsu dar am o problema din 19.5 GB mai am liber doar 1.33 GB insa am calculat cam cat spatiu fac toate folderele cu tot cu windows si ar trebui sa am liber vreo 10GB de ce imi spune cam asa putin spatiu?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Verifica daca ai System Restore activ, care iti creeaza imagini de siguranta a sistemului pentru cazul in care apar probleme. Click dreapta pe My Computer, alege "Properties" apoi alegi campul "System Restore. Acolo trebuie bifata o casuta "Turn off...", apesi "Apply" sau "Ok" si vezi daca exista vreo diferenta. Ar trebui sa se elibereze ceva spatiu. Pe urma, cu aceeasi pasi, debifezi casuta Turn off, pentru a se crea noi puncte de siguranta. Daca e deja bifata cand intri prima data, inseamna ca spatiul este ocupat de altceva. Instaleaza varianta gratuita de CCleaner, care iti elibereaza spatiul ocupat cu fisiere temporare. Il gasesti pe pagina oficiala. Ai grija sa instalezi doar softul de baza, nu si alte aplicatii ce il insotesc. Ps: e recomandat ca jocurile sa fie instalate pe partitii diferite de C, si din cauza spatiului ocupat, dar si pentru ca pe C trebuie sa ramana spatiul liber pentru functionarea corecta a sistemului de operare.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms pentru CCleaner pana la urma am l-am instalat moca si mi-a curatat mersi si pentru sfatu sa sterg jocurile in C parca merge mai bine big grin

| Denisa_Mezei_1997 a răspuns:

Poate trebuie sa iti reinstalezi windows-ul happy si eu am mai patit asta...imi tot spunea ca nu am spatiu desi tot stergeam...am reinstalat windows-ul si nu mi-a mai apartut. big grin