| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Daca nu aveti chef de citit mult mai bine nu va apucati. Deci, asta-primavara am avut o problema cu PC-ul, ii crestea foarte mult temperatura, si se inchidea. Dupa ce am verificat eu in interior, am vazut ca procesorul, sau ceva legat de el (nu ma condamndati, dar nu ma prea pricep la partea asta cu placi de baza, procesoare etc.) era prea departat de placa de baza deoarece un surub sau cu ce era prins el acolo era desprins. In fine, l-am facut la loc si mi-a mers, insa, viteza procesorului a scazut de la 2, 93 Ghz la 1, 60 (sau 1, 66 nu mai tin bine minte) Ghz. Dar atunci nu am bagat de seama si l-am lasat asa, cu toate ca am observat ca nu mai merge corespunzator. Aseara fratele meu a intrat in BIOS. Si a vazut ca CPU Ratio (sau ceva de genul) era x6, si maximul era x11. El fiind neexperimentat, a pus x11, nu s-a interesat pe net de overclocking. In fine, dupa ce a salvat, viteza procesorului a ajuns din nou la 2, 93Ghz. A mers totul bine si frumos in seara aceea, dar in dimineata urmatoare cand sa-l aprind. Mai aprinde-l. Nu mai intra in Windows. M-am gandit ca asta ar putea fi cauza, asa ca am intrat in BIOS si am dat la loc CPU Ratio la x6, viteza ajungand din nou la 1, 60ghz, dar degeaba, tot nu mai merge. intrebarea mea e : pot face ceva ca sa-l repar, in afara de faptul sa-l duc la un specialist pentru ca stau la sat si imi e destul de greu sa ajung la oras.? Precizez ca am un procesor Intel E6500 Dual Core 2, 93 Ghz, nu stiu daca trebuie specificate, dar am 4gb ram si o placa video de 1gb (sincer nu-mi aduc acum aminte modelul si producatorul). Mai vreau sa precizez ca o ruda a facut exact ca frati-miu la un calculator cu procesor slab, de 1, 1ghz, un AMD Athlon, si l-a dus la 1, 7, apoi n-a mai mers. Si dupa ce am verificat eu in BIOS, l-am dat la loc la 1, 1 si si-a revenit, deci nu stiu la mine de ce nu isi revine thinking

9 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Overclocking se face treptat. Cred ca daca a dus procesorul la maxim asa s a stricat.

| VladAlex1956 a răspuns (pentru andrei690):

Nu stiu daca este de la procesor thinking N-am nici alt procesor ca sa-l probez, sa vad daca tot la fel face, dar oricum, mersi pentru raspuns

| LeParrain a răspuns:

Salut Scoate bateria de la bios:
http://reparaticalculatorul.blogspot.fr/2010/09/clear-cmos.html
Daca nu merge ultima solutie ar fi sa schimbi windowsu in caz de nu ai nimic de salvat, ma refer sa faci formataj adica sa stergi tot cand reinstalezi windowsu.
Stai linistit nu e problema de la overcloking, am procesor de 4, 4 de 8 core si il tin overclock la 5 Ghz deci calm. :)
Alta problema ar mai fi sursa (PSU) dai cativa pumni o sa isi revina. Daca nu, probabil o sa trebuiasca sa o schimbi.

| VladAlex1956 a răspuns (pentru LeParrain):

O sa incerc mai intai sa scot bateria de la BIOS, apoi sa schimb windows-ul. Am uitat sa specific ca mi se restarteaza cand sa intre in windows, nu-mi apare blue screen sau altceva, ecranul negru vreo doua secunde si se restarteaza. Mersi pentru raspuns

| LeParrain a răspuns:

Ok tine-ma la curent, o sa incerc sa te ajut. Daca ma vei ajuta si tu cu o funda, bineinteles daca reusim sa il reparam. big grin

| LeParrain a răspuns:

Apasa F8(repetat in continuu) o sa iti apara un meniu, dai pe SAFEMODE.(normal trebuie sa mearga)
Nu stiu ce windows ai.
Apoi dupa ce ai intrat in pc cu SafeMode trebuie sa faci system restore, uite aici un video care iti explica cum sa faci pe windows 7 :
https://www.youtube.com/watch?v=LiFu1oaV83g

| LeParrain a răspuns:

Vizualizeaza si asta in caz de nu merge cu primul video:
https://www.youtube.com/watch?v=dkv95gCuXxI

| VladAlex1956 a răspuns (pentru LeParrain):

Multumesc mult pentru ajutor, da-mi in privat facebook-ul daca vrei, ca sa putem vorbi mai repede, pentru ca pe PC asta n-am skype/mess sau altceva instalat.

| VladAlex1956 a răspuns (pentru LeParrain):

Am revenit. Am incercat sa intru in pc cu Safe Mode, dar tot la fel, da restart. Faza cu bateria de la BIOS n-a mers, o sa incerc sa reinstalez windowsul.