| DanielB1463 a întrebat:

Salut, am un laptop laptop Lenovo ideapad 100-15ibd.
Model Procesor:Intel Core i3-5005U 2.00 ghz
1tb
Memorie ram:4 gb ddr3l 1600mhz
Nvidia GeForce 920m 2 gb
Am gta 5 cumpărat pe steam si imi merge bine pe online cam in 40 de fps-uri dar am frame dropuri cand ma plimb cu masina si cand am frame dropuri imi scade fps-ul ba la 8 sau 10 Si daca pun memoria asta ram Memorie notebook HyperX Impact, 8GB, DDR3, 1600MHz, CL9, 1.35v o sa mai am frame dropuri si lag? Si imi va mai creste ceva in fps-uri?

Răspuns Câştigător
| usAlexGTX a răspuns:

Cel mai probabil îți vor crește fps-ulrile, insa este doar memorie RAM, asa ca nu trebuie sa te astepti la performanțe uluitoare, deoarece vina nu este a RAM-ului, ci a sistemului, deoarece este doar un NoteBook, nefiind axat pe platforma Gaming-ului.

| DanielB1463 explică (pentru usAlexGTX):

Mersi frumos bro?

5 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Tipul de mai sus are partial dreptate, insa in cazul tau CLAR e vina ram-ului insuficient, mie gta 5-ul imi consuma si 8gb ram in online(adica 11-12gb folositi cu ce mai ruleaza pe fundal din cei 16gb)
Daca faci upgrade la ram o sa dispara majoritatea drop-urilor insa din cauza procesorului o sa mai ai cate un drop, dar va fi jucabil si iti zic din experienta.

| CM7YRE a răspuns:

FPS-urile iti vor creste de la rami/frecventa ramilor, daca iti faci anumite setari gen high performante la placa video, la planul de power, daca maresti ramii de la 4 gb la 8 gb, si daca adaugi un ssd vei avea mai multa fluenta. In rest, maxim o placa video externa (dar e foarte scumpa otpiunea asta). Incearca si diverse versiuni ale driverului video, mai vechi, mai noi, o sa-ti difere putin performantele.

| DanielB1463 explică (pentru CM7YRE):

Mersi frumos de raspunswinking