| aurellyan a întrebat:

Am windows XP SP3 original si chiar daca am instalat driverele de la video plus alte minunatii recomandate de prieteni, nu sunt multumit de grafica pe care o are... As vrea sa stiu daca este vreun windows XP SP3 modificat special pentru jocuri, sau ce programe ar trebui sa instalez pe windowsul original pentru ca acestea sa ruleze bine si la calitate inalta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

O calitate mai buna a imaginii inseamna resurse mai multe de folosit pentru rularea jocului. Pentru asta trebuie sa modifici setarile jocului din video sau graphics si sa ai o placa video de 2GB sau mai mult, 2GB RAM sau mai mult, 2, 9 GH sau mai mult, adica mai pe scurt, un calculator foarte performant, ca sa-ti mearga orice joc cum trebuie in timp ce are toate setarile la maxim. Nu are nici o treaba sistemul de operare. Poate ai o versiune veche de driver video. Ce placa video ai? Cata memorie are? Cat RAM si GH are calculatorul? Foloseste http://www.devicedoctor.com/device-doctor-download.php ca sa gasesti o posibila versiune mai buna pentru driverul video. Un joc poate sa aiba o calitate buna a imaginii si fara sa ai setarile la maxim si sa fie toate activate. Seteaza umbrele din joc sa fie pe nivel mediu sau dezactiveaza-le. Dezactiveaza Anti-Aliasing, Adaptive Anti-Aliasing, Anisotropic Filtering din joc si din setarile driverului video. Seteaza in driverul video la Mipmap Detail Level sa fie pe Performance. Ca sa nu mai foloseasca Windows multe resurse de sistem, fa click dreapta pe My Computer > Properties > Advanced > Setting de la Performance si de la Visual Effects debifeaza tot sau lasa bifata doar ultima optiune daca iti place cum arata Windows XP.

| aurellyan explică (pentru Catalion):

Calculatorul meu nu e cine stie ce performant, componentele sale fiind urmatorele: Procesor AMD Sempron 3600+, 2GB RAM DDR2, placa video nVidia Geforce 9400 GT. Am facut update la toate driverele posibile cu Driver Genius, am instalat DX 9.0c iar partea care ma deranjeaza pe mine este ca scrisul se vede pixelat iar unele imagini se vad deformate. Am instalat Win 7 si nu mai am problema asta, se vede totul perfect, dar cand vine vorba de gaming, trebuie sa dau rezolutia la jumate din cat suporta iar grafica la low sau chiar mai jos ca sa nu mearga sacadat. Eu am venit cu intrebarea asta pentru ca acum ceva timp aveam Windows XP SP3 Longhorn care mergea perfect si nu avea problemele pe care le are Windows XP SP3 original, si din pacate am pierdut acel CD cu windows crying. Anyway... multumesc mult de raspuns, voi lua in considerare sfaturile tale si unde voi ajunge ramane de vazut.

1 răspuns: