| Randy_Laur_1992 a întrebat:

De recent mi-am luat un pc nou, problema este ca are windows 8 pe el, nu imi sunt compatibile programe/jocuri si as vrea sa-l schimb... sunt ceva "efecte colaterale" daca instalez windows 7... avand in vedere ca nu e windowsul lui original, sa nu mi se piarda driverele

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

W7 ca si W8 are majoritatae driverelor. La schimbarea sistemului, le pierzi pe toate. Preventiv, ca sa nu ai probleme, cauta driverele, video, retea, audio pentru windows 7 (32/64 biti) si placa de baza pe care o ai.
Inainte de a trece la W7, cauta aplicatiile tale si pentru W8,(presupun ca nu sunt asa de multe si pe majoritatae le gasesti) iar jocurile, vezi daca le poti juca in modul compatibil.

| MskDesign a răspuns:

Dacavrei sa treci pe windows 7, singurul inconveient este licenta de la windows 8. Driverele, daca nu ai cd cu driverele, le poti descarca foarte usor de pe net. Daca nu stii ce sa descarci iti recomand un soft dedicat pentru descarcarea driverelor. Daca ai nevoie iti pot face chiar si un videotutorial cu un astfel de soft. Driver Genius Professional este unul din cele mai bune.

| al3xander a răspuns:

Driverele se pot reinstala atata timp cat sunt si versiuni pentru windows 7 (si in mare parte sunt). nu, nu e nicio problema, si eu am cumparat laptopul meu cu windows 8 si din prima i-am instalat windows 7 din acelasi motiv. dupa reinstalare iti recomand sa folosesti programul asta pentru a cauta driverele necesare http://download.drp.su/DRPSu13-Lite.exe

| CinevaNou a răspuns:

Nu ai cum sa faci downgrade fara sa pierzi driverele. Dar le poti instala din nou de pe cd-urile care au venit cu pc-ul sau online.

| Randy_Laur_1992 explică (pentru CinevaNou):

Si vor fi compatibile cu windows 7?

| CinevaNou a răspuns (pentru Randy_Laur_1992):

E imposibil sa nu fie. De obicei sunt incluse mai multe versiuni(si pentru windows7, vista, 8, etc.). Si o instalezi pe care iti trebuie.

| Randy_Laur_1992 explică (pentru CinevaNou):

Ok, intr-un final am reusit sa instalez windows 7... acum in schimb cand dau la proprieties in My computer, la RAM imi apare, 6.00 GB (3, 47 usable)... ma cam pune pe ganduri paranteza aia, adica doar 3, 47 functioneaza din cei 6?

| CinevaNou a răspuns (pentru Randy_Laur_1992):

Da... ai instalat varianta x86/32bit sau x64/64bit?

| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns:

Se pot gasi foarte usor driver-ele sau daca nu stii cum se numeste o componenta din pc-ul tau foloseste everest ultimate, recomand!