| asul10 a întrebat:

Salut, as dori sa-mi cumpar o placa video noua pentru o performanta mai buna la jocuri, dar nu sunt cel mai expert in aceasta categorie - si i-as fi recunoscator celui care m-ar putea ajuta. Am urmatoarele PC Specs : FX-4100 4.2 GHz, 8GB RAM, motherboard 970A-UD3 GIGABYTE si un case Cooler Master 280K. Ar fi un GTX 750 Ti 2gb GDDR5 compatibil cu toate astea? Dar locul, ar avea loc in carcasa?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

UN 750 Ti e foarte ok, nu crede prostiile cu AMD & NVIDIA.

| LuciWv a răspuns:

Este o placa destul de buna
Hmm,nu este o idee buna sa combini un AMD cu un nVIDIA,iti zic din experienta
Mai bine orienteazate spre o placa Radeon,care nu se compara cu GTX...
Cat despre spatiu, nu stiu masurile placi pentru ati da un raspuns
Dar, poti cere un sfat la cei de la PC Garage pe forumul lor sau intr-un email, ai putea da de ei in LIVE-uri pe YT si sa ii intrebi
Dar, eu tot nu cred ca este o idee buna sa combini un AMD cu un GTX happy
Bafta

| vidii a răspuns:

Poti sa iei linistit acel 750ti sau un r9 270/270x de la AMD, nu baga in seama ce scpune LuciWv pentru ca prostiile acelea cu amd/amd si Intel/nVIDIA nu stiu cine le-a inventat, poti sa pui procesor Intel cu placa video amd si procesor amd cu placa video nVIDIA fara probleme.
Ce sursa ai? 750ti nu consuma foarte mult dar daca sursa e o pocnitoare de 400w fara certificare si protectii, face poc la prima fluctuatie de tensiune