| costeaboy a întrebat:

ce fel de placa de baza imi recomandati sa cumpar, deci sa vorbim de cele care sunt mai serioase-Asus, gigabyte sau asrock?
eu vreau sa imi asamblez un pc din componentele care le doresc eu, dar nu stiu ce fel de placa de baza sa aleg la acest sistem-Intel pentium G3220, 3.0ghz,3.0mb
placa video -gigabyte r7 250 1gb, gddr5
sursa- xilence xp500, 500w
hard disk-seagate baracuda ST500DM005,500 gb, 7200rpm.
memoria ram-4gb ram hynix 1333mhz
carcasa-COOLER MASTER RC-241-KKN1-GP

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cam asa ceva - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/897528/
Stiu ca e cu 100 RON in plus, dar cred ca merita efortul decit sa mai sacrifici SSHD-ul pentru un HD normal sau 750 Ti-ul pentru un 750 simplu.

27 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hahaha, Asus seriosi? Alea ieftine de la Asus sint niste jeguri. G3220 are o integrata decenta, nu are rost sa iei R7 250 la ea, mai bine mai astepti sa stringi de ceva pe la 4-500 RON. In alta ordine de idei, ti-as recomanda sa te uiti la un Haswell Refresh, G3220 are deja o anume virsta pe piata. Ca placa de baza, Gigabyte sau MSI cu chipset H81, sint excelente. Uite cam asta ar fi ca procesor - http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3240-31ghz-box/
P.S. Ce buget ai si la ce rezolutie vrei sa joci?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nu e mare diferenta intre procesorul cari spui tu, am multa incredere in g3220, de ce spui ca nu are rost sa iau videocarrtela r7 250? mi se pare foarte buna, pentru tot felul de chestii, deci Asus l-am dat la o parte da?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Mare diferenta nu, dar e O diferenta sesizabila, iar pretul e cam acelasi. R7 250 TI SE PARE, dar nu prea e. Un HD 5770 e mai puternic si are citiva ani buni de la lansare. G3220/3240 au un IGP destul de capabil. Tot nu ai raspuns ce buget ai si ce monitor o sa folosesti cu sistemul asta nou.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Monitorul - Acer v193hq,buget 2500 roni, amd procesoare sa nu imi propui ca nu imi place,

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Lol, auzi, nu iti place. Ce, maninci procesorul sau te uiti la el in fiecare dimineata sa vezi daca iti face cu ochiul? Chiar daca sint fan AMD de felul meu, am Intel in calculator din 2012 si nici nu prea mai recomand AMD-uri in momentul de fata. Avind in vedere rezolutia de doar 1366X768 a monitorului, bugetul e chiar generos. Cu o placa video de maxim 500 RON joci tot ce misca cu setarile maxime (crede-ma ca stiu ce zic, am un GTX 750 Ti si monitor cu 1280X1024). Uite cam ce mi-as lua eu in momentul de fata la 2500 RON daca ar fi sa fac sistem de la 0 presupunind ca imi pastrez monitorul, UPS-ul si restul perifericelor: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/841404/ (bine, ceva similar dar as sacrifica i5-ul pentru un i3+SSD).

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Ba frate scuza-ma ca am gresit, 2000 ron bugetu, i combinat foarte bine

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

M-am gandit eu asa, ca intelu g2330 sa il dau la o parte, si sa iau Intel i3, dar placa video nu, pentru ca nu imi ajung bani, si cind mai ingramadesc imi iau si o placa video, ce zici? sau mai bine sa iua un haswel refresh si cu o placa video decenta?

| SouLIce a răspuns:

Eu iti recomand acest gigabyte
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b85m-hd3/
Pentru sistemul pe care vrei sa il faci aceasta placa de baza este super ok
Bafta

| costeaboy explică (pentru SouLIce):

Placa de baza e super daca ai placa video integrata, pentru ca are hdmi si mai multe porturi, dar in rest tot e ca una mai ieftina de la gigabyte

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Placile ieftine de la Gigabyte pentru Intel sint foarte bune. Am doua acasa si de curind am asamblat un sistem pentru un amic tot cu Gigabyte, toate de-astea ieftine, insa ofera foarte multe pentru pretul lor. Legat de buget... poti sa iei i5 Haswell Refresh si placa video mai incolo. Nu de alta, dar un HD 4600 e aproape decent in jocuri. tongue
P.S. Desigur ca mai e solutia cu i3 Haswell Refresh+placa video. Cu ceva vointa ne incadram in 2000 RON.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Fami tu un sistem la 2000 roni, te rog, eu tot le fac dar nu le combin bine

| SouLIce a răspuns (pentru costeaboy):

Ti se pare ca placa de baza recomandata de mine este scumpa? poti pune si i7 pe ea si o placa video performanta va merge foarte bine
In caz ca vrei oc atunci trebuie o alta placa de baza

| costeaboy explică (pentru SouLIce):

Nu vreau oc, e ok placa dar nu e mare diferenta intre gigabyte GA-H81M-S2PV

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

big grin pentru ce 8 gb ram, nu am ce ma juca cu ei, eu o sa aleg 4gb ram si placa de baza gigabyte GA-H81M-S2PV

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Multumesc

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ai ce te juca, crede-ma. Si pentru dual channel, de aia. S2PV am pe calculatorul nevestei. Diferenta de la aia pe care ti-am pus-o in wishlist e data de dual bios si suport pentru XMP, in rest sint cam la fel.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

O sa imi multumesti cu adevarat cind cumperi si folosesti codul meu de voucher. happy Nu de alta, dar mi-ar prinde bine o reducere mai sanatoasa vara asta cindva ca vreau sa imi iau un hard de vreo 3 sau 4 TB in functie de cum se misca preturile si cum se misca si veniturile mele.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Pentru ce atita memorie hard disc?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Un album lossless are 7-800MB, o imagine de DVD video 4-8 GB...

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Clar, eu nu tin toate prostiile in pc, tin ce este important pentru mine, o intrebare? GIGABYTE GA-H81M-S2PV,placa asta de baza care am ales-o eu, o sa tine windows 8.1?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Clar, eu nu tin toate prostiile in pc, placa de baza pe care am ales-o eu o sa tina bine windwos 8.1?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Daca as tine toate prostiile as avea nevoie de citiva Petabytes... Windows 8.1... de ce naiba te-ai lega la cap cu mizeria aia? Acuma nah, daca tii musai, placa nu o sa aiba vreo problema, e ok.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Poate e mizerie windows 8, dar e ceva mai nou si degraba o sa apra iar ceva mai nou, iar daca placa de baza tine windows 8 eu cred ca o sa tie si alt windows mai nou

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Stai calm, eu am avut placa compatibila cu Vista/7 din 2007 pina in 2012 si nu a vazut vreodata Vista/7, am rulat doar XP pe sistemul ala. Treaba cu suportul pentru W8/9 e marketing pur. Daca 7 merge si inca primeste suport cu updates/shiet, nu are sens sa iei 8. Bine, are daca ai touch screen, pentru device-urile cu touch e misto, dar pentru astea cu mouse/key e ca si cum ai folosi un arici pe post de prezervativ.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Cam asa ceva - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/897528/
Stiu ca e cu 100 RON in plus, dar cred ca merita efortul decit sa mai sacrifici SSHD-ul pentru un HD normal sau 750 Ti-ul pentru un 750 simplu.

| vijayTPU a răspuns:

Asrock,o sa te ajute mai tarziu oc tuner pentru jocuri s.a.winking

| costeaboy explică (pentru vijayTPU):

Cred ca depinde si ce fel de placa de baza asrock, care o spui tu aia eu cred ca e scumpa rau, daca sa ei un gigabyte mi se pare ca tot are asa functii, ai ales asrokul numai pentru jocuri? sau ti se pare cele mai bune placi de baza?

| costeaboy explică (pentru vijayTPU):

O placa de baza asrock mai ieftina nu cred eu sa aiba asa functii