| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi fac un PC mai "bun". Am o placa de baza Asus P5B http://www.asus.com/ro/Motherboards/P5B/specifications/
un procesor Intel Core 2 Duo E6300 1,91 Ghz OC (normal avea 1, 86), 4 GB RAM si o sursa de 500W. Deci vreau sa-mi cumpar o placa video http://www.emag.ro/......D387JBBBM/ placa video fiind principala mea problema in acest moment. Dar nu stiu procesorul cum sa-l aleg fiindca as vrea sa am un sistem echilibrat, ma gandeam sa-mi pun un Core 2 Quad de la Q6600 in sus, mai exact as dori unul din seria Q8000. Cat despre memoria RAM nu am probleme deoarece ma gandesc sa-mi pun 4x2 GB de 800 Mhz fiindca atat suporta placa de baza. Deci daca ma poate sfatui cineva ii raman profund recunoscator (voi oferi funda :)) )! Dar sa nu vorbiti aici aiurea daca nu stiti ce spun! Nu pune-ți intrebari despre buget fiindca nu ma intereseaza cat dau.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca nu te intereseaza cit dai atunci vinde toata cosmelia si fa sistem nou. DDR2-ul e vechi, placa ta de baza are si ea o virsta si s-ar putea in maxim 2-3 ani sa crape, R7 250-ul e destul de slaba. Pai ori nu te inteseaza cit dai, ori ai buget limitat (ca tot zici ca nu dai mai mult de 350-400 pe o pv...).

| Jipa95 a răspuns:

Din cate am inteles tu vrei un procesor ok.
Uite ce iti recomand : http://www.okazii.ro/......a164540501
Cu procesorul asta ai echilibra foare mult sistemul.
Placa video este ok, dar daca ai spus ca nu iti pasa cat dai, macar i-ati un r7 260x OC, este cu 150 lei mai scumpa, dar faci treaba cu ea.

Bft!

| Stufii a răspuns:

A, am ales placa asta video deoarece nu dau mai mult de 350-400 lei pe o placa video si deoarece poate rula NFS Rivals, World of Speed, Assasins Creed's 4 Black Flag, World of Tanks ș.a. la medium spre high.