| tacitacitaci a întrebat:

Salut.
De ce toti spun ca, combinatia AMD+Nvidia nu functioneaza?
Am intrebat si toti spun ca Intel+Nvidia sau AMD+ATI(AMD) sunt mai bune ca, combinatiile Intel+ATI respectiv AMD+Nvidia.
Sistemul care vreau sa-l construiesc se bazeaza in principal pe procesorul AMD Fx 8320 si placa video Nvidia GTX 750 Ti.
Imi convine combinatia asta deoarece de banii pe care i-as fi dat pe un i5 pot sa-mi iau un cooler mai bun.

Sistemul va fi axat pe editare si gaming.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca tu crezi ca, combinatia dintre procesor Intel + placa video amd, sau faptul ca procesoarele amd se pupa mai bine cu placile video saphire ( in geeral cele amd ), crezi prost! Atata timp cat sunt perfect compatibile cu placa de baza, procesorul isi face treaba lui, placa video treaba ei, nu incurca cu absolut nimic performantele, si nu vei avea sub nici o forma probleme de incompatibilitate. Din cate vad, daca dispui de un buget limitat, iti recomand sa te uiti catre amd ( fx 6300, eventual un r7 260x OC 2gb, sau un 750ti ). Deci treaba asta cu procesoarele Intel+placile video amd iese din discutie. Probleme e incompatibilitate exista dar atunci cand vrei sa faci SLI/crossfire cu o placa video amd, iar pe langa sa pui o placa video de la nVIDIA. Ele lucreaza la parametrii diferiti si nu vei putea. SLI/Crossfire poti face doar cu placile video amd cu amd si nVIDIA cu nVIDIA.

Bft!

| tacitacitaci explică (pentru Jipa95):

Multumesc foarte mult. Am luat in buna primire informatia ta. De sistem, m-am hotarat. AMD FX 8320(pentru acel octa core si cache-ul sau de care voi avea nevoie la randari) si un R9 270, placa care o voi lua de pe amazon uk dat fiind pretul cu care ies in final si plusul de performanta.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru_Alexciuc_1978 a răspuns:

AMD ii intr-un "razboi" cu Intel, oricum pentru gaming si editare e recomandat Intel+GTX 770, 750....Acuma depinde de preferinte fiecaruia... Daca te joci mult AMD se incalzeste repede, Intel sta bine la temperatura..Ideea e asta, nu poti pune pe un Iphone Android cum nu poti pune pe un Samsung IOS, daca intelegi

Răspuns utilizator avertizat