| angeloecelmaitaredinparcare a întrebat:

Buna nVIDIA sau amd? Intel sau amd? eu zic ca nVIDIA si Intel sunt cele mai bune placa video clar nVIDIA iar procesorul Intel.voi ce ziceti? pentru gaming

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

S-a mai pus intrebarea de o mie de ori, formularea e absolut cretina. Nu exista raspuns "out of the box", depinde de mai multi factori.
Jipa95, aveam pretentii la tine. De asta ce zici - http://en.wikipedia.org/wiki/Intel740? Bine, si mai avem si astea integrate acuma care sint din ce in ce mai OK, chiar daca sub solutiile integrate de la AMD.

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Scoate piesa aia de muzeu de acolo, eu ma refeream strict la placile video dedicate din prezent nu din epoca de piatra. Si a zis omu de gaming nu puteam sa-i recomand un cpu Intel cu hd graphics in el. big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Merge sahul din Windows pe alea de rupe. In alta ordine de idei, cu integrata de pe i3 2120, care la rindul ei e primitiva fata de HD 4xxx, am jucat bine mersi World of Tanks cu setarile cam pe mediu (unele pe low, altele pe high, m-am jucat manual cu ele) avind constant 40fps+, la 1280X1024. Depinde de buget, la buget foarte redus poti sa mergi pe un AMD cu integrata fara mare stres. Cum ziceam, omu' a pus intrebarea complet de-aiurea.

| Jipa95 a răspuns:

Exprima-te calumea. Intel nu produce placi video, ci numai amd si nVIDIA.
Acum depinde ce buget ai in alegerea unui procesor si placa video de gaming.
Daca nu dispui de foarte multi bani, uita-te la procesoarele amd seria fx si la placile video din seria r7/r9 de la amd. In comparatie cu pretul fata de procesoarele Intel respectiv placile video nVIDIA, cele de la amd iti dau mai multa performanta per $

| bicuiti a răspuns:

Da, nVIDIA sunt cele mai bune placi video, insa pentru gaming este recomandat AMD, iar procesor da, Intel este mai bun
http://bit.ly/1torMpX