| patrolevery1 a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez un procesor nou (eu am core 2 duo E8400) si vreau in special pentru gaming, am un buget restrans si nu sariti sa-mi spune-ti "i7, cel mai bun", "eu zic sa mergi pe Intel, e cu 4 milioane mai scump dar pentru mine nu e mare lucru" asa ca va rog sa ma ajutati, m-am gandit la un FX6100 de la AMD si m-am documentat mai mult si am inteles ca un PHENOM II X6 ar fi mult mai bun (desi e o generatie mai veche nu inteleg), voi ce spuneti sa aleg intre aceste 2 procesoare pentru gaming:

http://www.dc-shop.ro/......am3-box-l/

http://www.dc-shop.ro/......am3plus-l/

Si totusi de ce zice lumea ca un procesor i5 ar fi mai bun ca un fx 6100, in curand jocurile de maine o sa ceara minim 4 nuclee, zic si eu. Mersi si astept raspuns, dau funda pentru un raspuns detaliat care sa ma ajute cat mai mult!

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Din pacate ce ai gasit nu este compatibila cu placa de baza. Procesoarele cu socket AM3+ difera de socketul 775. Cumpara si o placa de baza. O alta varianta iti mai ramane este sa faci OverClock sa mai ridici putin performanta procesorului.

| patrolevery1 explică (pentru AgathaRo):

Nu ca imi iau si placa de baza stai linistit laughing)

1 răspuns: