| streethunter a întrebat:

Salut.Imi puteti spune si mie cat reduce temperatura un coller "masuta"laptop extern si sa imi recomandati si unul bun? Laptopul este nou, dar am vazut ca majoritatea laptopurilor incep sa se incinga foarte rau si vreau sa previn asta. Funda!

PS:daca laptopul este incins in jur de 70 grade la cat o scade?

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Probabil scade cu 10-20 de grade, depinde de laptop si de cooler, oricum nu e foarte mult 70 de grade daca acestea sunt atinse cand procesorul lucreaza la maxim. Fiind nou nu ar trebui sa aiba probleme la racire. Dupa 1 an trebuie curatat coolerul intern si orificiile de racire. Deasemenea nu e indicat sa il pui direct pe materiale textile gen burete, paturi, in pat. Cooler-ul extern tip masuta e necesar daca in mediul unde e folosit e foarte cald si/sau sistemul lui de racire intern nu mai face fata.