| passarisMB a întrebat:

Salut, si doar pentru cunoscatori...
As dori si eu cateva informatii pentru achizitionarea unei placi video.tin sa amintesc ca am un sistem f vechi si inca nu am buget suficient pentru unul nou, asa ca vreau sa-l inbunatatesc putinbig grin
Deci am un sistem AMD Athlon 64 3200+,Socket AM2, placa baza nVIDIA GeForce 6100 A2 nForce 410/430 MCP, RAM 1024 ddr2, sursa atx 450w, iar placa video pe care as dori sa o schimb este ATI Radeon x550 GPU RV370 Sapphire/PCPartner (174B) 256 ddr iar bus 64×2 (128 bit).
As dori daca se poate o recomandare pentru o placa video compatibila(mai buna) si daca e necesar sa maresc si ram-ii? Va multumesc!

7 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Acuma depinde de placa de baza, daca placa de baza suporta ram ddr3 sau doar ddr2, mai depinde si ce frecventa suporta.La placa video ar merge ceva 1GB GDD5 128 Biti.

| passarisMB explică (pentru RaduTN):

Si cum pot afla ce frecventa suporta si daca merge ddr3? iar la placa video cam ce model sa fie(amd/nVIDIA), ceva mai explicit ca nu sunt cunoscator in componente. multumesc!

| RaduTN a răspuns (pentru passarisMB):

Spune-mi numele placii de baza corect.
Mergi pe placa video AMD.

| passarisMB explică (pentru RaduTN):

Placa de baza este nVIDIA GeForce 6100 AM2, slot tip PCI.dar imi poti da si un exemplu de placa video?

| passarisMB explică (pentru RaduTN):

E super asta dar si scumpa. ceva mai sub 250 ron.sti? nici nu vreau sa bag multi bani in sistemul acesta care are vreo 9ani

| RaduTN a răspuns (pentru passarisMB):

Http://m.emag.ro/......DDS4QBBBM/ Costa 290 Roni, stiu ca depaseste bugetul dar poti rula pe ea ceva jocuri.