| EuSuntIulian a întrebat:

Salut, TPU! Acum două zile mi-am desfăcut pc-ul și l-am curățat de praf, și de atunci fps-urile în jocuri mi-au scăzut. Înainte să-mi curăț pc-ul aveam 160-170 fps-uri constante (mai exact în dota 2) iar acum am între 100-110 fps-uri. Menționez că toate update-urile pentru windows și placa video sunt la zi. Placa video e gtx 1650 4gb, procesor AMD ryzen 5 3600 4. 2ghz, 16gb ram.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Un motiv in plus sa nu iti cureti tu PC-ul ci un profesionist, sa iti curete PC-ului si sa schimbe pasta termoconductoare
Chiar si asa, odata ce nu ai demontat placa video, procesorul ci doar ai sulfat de praf sau curatat cu pensula ceva, nu vad de ce ar scadea numarul de FPS-uri!
verifica in softuri de specialitate temperaturile GPU si CPU si vizual cu carcasa data jos daca in load mare GPU cat si CPU sunt ventilate corespunzator, adica daca pornesc coolerele lor