| BloodAndBon3 a întrebat:

Am o intrebare cam...bizara. Pe jocul numit 'Metin2' (Dar si pe altele) nu sunt permise unele cuvinte. Inteleg, vulgare. nu stiu ce.

Am observat acum ca nu sunt permise si cuvintele : "Christ", "Jesus/Jessus".

Cam care ar fi rostul interdictiei acestora? La urma urmei, banuiesc ca vine de la Hristos, nu?

Răspuns Câştigător
| C0olmonkey a răspuns:

Salut!
In primul rand exista o lege care se refera la "blurarea"/mascarea cuvintelor jignitoare in jocurile online/offline care au PEGI ( http://www.pegi.info/ro/index/id/464 ) intre 0-18 ani.

Deoarece multi au inceput sa injure la adresa persoanelor religioase importante (Hr*****u m*ti, etc) s-a decis sa se adauge si aceste cuvinte la lista de "blur" pentru a evita injuraturile de genul acesta.

Mai exact aceasta lege tine de CNA (Consiliul Naţional al Audiovizualului) (http://www.cna.ro/)

Sper ca am explicat pe intelesul tuturor.

SARBATORI FERICITE!

| BloodAndBon3 explică (pentru C0olmonkey):

Multumesc pentru raspuns, am inteles perfect. Sarbatori fericite si tie!

| toghaphyboom a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Nu ai pentru ce ^^

5 răspunsuri:
| toghaphyboom a răspuns:

Am observat. Ma joc Roblox, si nu sunt permise.
Nu stiu ce sa zic. am auzit un zvon cum ca mai nou unii vorbeau lucruri rele despre religie sau lucruri in genul asta.

Ca sa nu aiba anumitul joc probleme cu biserica si chestii asemanatoare, au decis sa inlocuiasca literele cu simboluri, in asa fel comentariul neinsinuand nimic.

Eu una asta cred. Interesanta intrebare, imi place cum gandesti happy

| BloodAndBon3 explică (pentru toghaphyboom):

Iti multumesc si tie pentru raspuns, pacat ca nu pot da cate funde vreau, dar raspunsul celalalt a fost mai complet. Sarbatori fericite si numai bucurii!

| toghaphyboom a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Nicio problema! big grin