| Iulian03 a întrebat:

De ce copii nu au voie sa stie cuvinte vulgare? Ca eu sunt minor si stiu toate cuvintele vulgare.Se poate intampla cevastraight face?

24 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Cuvintele vulgare nu sunt constructive, ele sunt fara pic de folos, chiar distructive. Oricine poate invata cuvinte vulgare, dar nu oricine poate invata cunostinte folositoare. Nu este greu sa fii distructiv, este greu sa fii constructiv. Orice om stie sa vorbeasca urat, sa strice, sa bea pana uita cum il cheama(la alcool ma refer), sa fumeze, etc, dar pilde productive nu orice persoana poate sa arate. Parinti fiind constienti de astea, nu ingaduie copiilor sa-si umple capusoarele cu porcarii. Caracterul se formeaza in functie de ceea ce invata si de obisnuinta in a folosi informatia stiuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Furculingură a răspuns:

Nu ti se intampla nimic.Este doarce ceva ce tine in respect si educatie-->Cei 7 ani de acasa.Oricum...trebuie sa recunoastem ca e greu sa nu stii cuvinte vulgare in ziua de azi. Oricat de mic ai fi.Nu trebuie neaparat sa le folosesti, doar sa le stii.nut copii si de 3-4 ani care zic prostii.De unde stiu ei? De la parinti oh go on

| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca va pierdeti inocenta prea repede.
Stiu, suna aiurea... de unde inocenta? laughing

| DanDannn a răspuns:

Vei muri sad

| ombladon a răspuns:

Uite asta se intampla, tampesc, si tu esti dovada cea mai clara...

| PotatoMustDie a răspuns:

Pentru ca, poate te scapa vreo injuratura in fata parintilor si iti da tacto una in cap de visezi numai injuraturi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Ca asa e frumos si tine de educatie. Ar fi bine ca nici oamenii mari sa nu stie/spuna cuvinte vulgare.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Mădă0611):

De când hotărăsc alţii ce-i frumos şi ce nu? Cum de vorbeşti de educaţie, în timp ce gândeşti pentru alţii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Educatie = bun simt = comportament frumos, civilizat laughing, aprox, asa ca nu vad unde te-am lovit in cap ca am zis ca tine de educatie. O fi frumosul subiectiv, dar daca vorbim de cei 7 ani de acasa, ăia de care se tot vorbeste, cred ca nu mai e asa subiectiv. In fine, fiecare cu... anii lui big grin
Cand se cere o parere, gandesti pentru altii, daca ai chef/daca esti plictisit/a.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru mine comportament frumos înseamnă altceva. Poţi să dai un ţigan cu capul de bordură până rămâne fără măsele, şi bagi asta la comportament frumos.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Am zis "O fi frumosul subiectiv, dar daca vorbim de cei 7 ani de acasa, ăia de care se tot vorbeste, cred ca nu mai e asa subiectiv. In fine, fiecare cu... anii lui", nici mie nu imi plac tiganii, dar prefer sa-i ocolesc, asa e frumos pentru mine tongue + ca nu e placut sa vezi sange si masele cariate, sau dinti de aur cu enspe kile de jeg (nu-i spala sa nu se duca luciu).

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce au ţiganii în gură...e aur de conservă.

| Synapse a răspuns (pentru Woodenpints91):

Prietene,tie chiar iti place sa te certi cu toti taranii si brailenii? Degeaba ii spui tu ce e aia educatie sau ii tii vreo morala, ca el tot cum stie el face.Asta chiar e o pierdere de timp, parerea mea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Se pare ca cineva incearca sa controleze si limbajul omului.

| Iulian03 explică:

Si nu le foloesc.

| DyNo a răspuns:

Pentru ca atunci cand esti copil nu prea stii pe ce lume esti, nu faci atat de bine deosebire intre bine si rau, si daca apuci sa intri intr-un grup mai ''rau'', pentru a vrea sa pari ''smecher'' in ochii acelor persoane, vei folosii orice misloace, chiar si folosirea unor cuvinte vulgare.
In plus tine si de bun simt si de educatia pe care ai primit-o, ca daca te aude cinve ca vorbesti asa, vulgar, s-ar putea sa creada ca de la parinti ai invatat sa vorbesti in felul acesta.
Oricum am intalnit niste copii... minori, cam fara cei 7 ani de acasa, care cand i-am intrebat de ce injurau, mi-au spus ca ii enerva o anumita persoana, iar cand i-am intrebat de unde au invatat sa vorbeasca asa mi-au spus ca de la parinti, deci asta-i proasta educatie, una e sa mai auzi niste vorbe in treacat de la parinti, si alta sa spui aceste lucruri.

| missClumsy a răspuns:

Da.Vei fi capturat de societatea secreta a adultilor si ti se vor sterge toate amintirile.Sau, daca procesul esueaza vei fi inlocuit cu o clona special creata si vei fi eliberat la varsta majoratului. Serios iti zic! Nu e de gluma cu asa ceva.

| alexsay21 a răspuns (pentru missClumsy):

Doamne cate filme ai vazut?!

| spookydrums a răspuns:

Iti iei bataie daca le folosesti unde/pe cine nu trebuie. Desi, teoretic nu prea e bine sa folosesti cuvinte de genul, in public mai ales. Intre prieteni merge.

| quartz1999 a răspuns:

Salut,nici eu sunt de accord sa iti tii copilul ca pe un bebe.Ma refer la parintii care isi cresc copiii in genul:''pana nu faci 18 ani sa nu stii sa treci strada''.Dar, avand in vedere ca este un copil, nu are discernamant.SI nu stie cum sa reactioneze intr-un conflict.Plus ca educatia vine de la parinti si nu stii cine il aude pe copil si zice:Uite ce educatie ii da copilului.

Tu ai 16 ani si ai discernamant.Foarte bine ca nu le folosesti.

| EllyMelly a răspuns:

Nu ti s-ar intimpla nimic, insa este foarte urit cind auzi un copil sa vorbeasca cu rusisme. Din pacate este imposibil ca un copil sa nu stie astfel de cuvinte vulgare in ziua de azi, pentru ca toata lumea le roseste. Ia aminte si nu uita, ca daca vorbesti cu astfel de cuvinte nu te faci mai mare, mai puternic sau mai popular, ele doar iti distrug educatia.

| alexsay21 a răspuns:

Pentru ca sunt copii nu au voie sa stie cuvinte tu iti imaginezi un copil de 2 ani pe strada care te injura de mortii si de celelalte tu ai putea sa ii faci ceva?! nu pentru ca e mic si in plus trebuie sa isi traiasca copilaria cat mai frumoasa