| Marian9Marius a întrebat:

am o intrebare, vreau sa dau un upgrade PC-ului
Am un AMD Athon 2 si as vrea sa-l inlocuiesc cu un Intel Core I3
O placa video Nvidia GeForce 9500 GT si as vrea un Nvidia GeForce GTX 750 TI
Am 4 GB ram si as vrea 8 GB
Ce parere aveti? Daca imi fac acest uprade Calcularorul va merge mai bine sau asta e valabila doar in jocuri?

Răspuns Câştigător
| Babacu_Viorel_1962 a răspuns:

Pasul 1; start in casuta de cautare tastezi dxdiag, ok si acolo gasesti modelul placii de baza, cauti pe google, modelul si vezi daca soketul la procesor, si ram iti permite sa instalezi altul de o valoare mai mare.Fiinca este posibil ca placa de baza sa nu-ti permita, dupa ce ai obtinut aceasta informatie, poti face upgrade la valorile permise de placa de baza.De regula calculatoarele dualcore nu accepta procesoare i3 sa quad.Se intelege de la sine cu, cat valorile la procesor, ram si placa video sunt mai mari, cu atat se inbunatateste viteza de lucru al PC-ului, atat in games cat si la celelalte activitati.

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Procesorul nu va fi compatibil cu placa de baza!
Decat sa faci vreo prostie spune-ne configuratia PC-ului ( placa de baza, sursa etc. ) SI CE BUGET AI!

| Bernardus a răspuns:

Ba, in primul rand trebuie' sa schimbi placa de baza, ca nu o sa fie compatibil. In al doilea rand s-ar putea sa fie nevoie sa schimbi si windows-ul ca nu stiu daca procesorul e pe 32 sau 64 de biti, si daca e pe 32 de biti nu o sa mearga mai mult de 4 gb RAM. Si s-ar putea sa nu fie nici sursa buna. Eu zic sa ma contactezi in privat, unde o sa iti lamuresc intrebarile legate de acest subiect