| DarrDarr a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5742G cu Intel Core i5-480M, video Nvidia GeForc GT 540M, 4gb RAM DDR3, hdd 640
si am o problema cu jocurile mari cum ar fi Skyrim... si noul joc Tribes Ascend.Problema este ca jocurile merg greu ( in poze) si trebuie sa le pun pe minim la grafice sa ma pot juca macar nu stiti dc? oare este din cauza la win?(am windows 7) ma gandeam sa imi pun XP va rog raspuns urgent cineva care se pricepe!

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

In nici un caz nu iti pune XP, verifica driverele video. Vezi http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us ia ultima versiune pentru placa ta. Sper ca ai Windows 7 pe 64bit asa iti foloseste toti cei 4gb.

| DarrDarr explică (pentru eucumine010):

De ce sa nu pun XP poate imi merg mai bine jocurile straight face

| eucumine010 a răspuns (pentru DarrDarr):

Eu il consider un sistem depasit. In plus nu vei putea folosi cei 4gb daca nu ai un windows pe 64bit, iar xp pe 64bit are mari probleme cu compatibilitatea multor componente/software. Sunt sigur 100% ca nu te va ajuta cu nimic daca pui WIndows XP. Tu uiti un lucru, laptop-ul ala nu e facut pentru gaming, adica na nu te astepta la cine stie ce performante.