| Dyenutzaaaaaaa a întrebat:

Buna Eu am un laptop Acer aspire 5742g cu Intel core i3 nvidiat ge force 610m 4gb ddr3 500GB HDD ect si am 2 placi video una integrata si care este Intel hd graphigs si una nVIDIA sunt amandoua in pc in fine si mie imi merg cam greu jocurile si cred ca este setata pe cea mai proasta placa va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Setarea placilor nu se face din bios, asa cum fabuleaza @lupusinguratic. Fa update de driver la placa dedicata. Apoi adaugi fierre joc in Nvidia control panel si selectezi cu ce gpu sa ruleze, cel dedicat sau cel integrat, Totusi nu te astepta la minuni, gt 610 chiar daca e dedicata, e o dedicata slaba.

| DeyCj a răspuns:

E posibil ca din bios placa grafică să fie setată pe cea on board.Verifică și dacă e pe on board atunci seteaz-o pe cea dedicată de acolo.Succes

| vrelian a răspuns:

Ba da asa este placa video se seteaza de undeva.nu stiu daca exact din BIOS dar poti incerca.la desktopri de acolo se mai seteaza.acum depinde si de laptop.dar sigur trebuie sa setezi. daca nu afli intr-o zi doua revino cu o intrebarea la mine aici si merg la magzin si intreb.iar cine spune ca ai placa slaba se inseala.sigur placa ta video are 1 gb.ailanta are cred ca pe undeva 64, zic de aia din procesor aia HD.sau vezi daca ai un buton care face chestia asta.la Sony vaio stiu sigur au un buton si de acolo schimbi.la Acer mai stiam ca ori setai ori se schimba automat.dar la tine se pare trebuie sa setezi.

| DeyCj a răspuns (pentru vrelian):

Și laptop-urile și desktop-urile au aceleași tipuri de bios.Da se poate și cum zice @srsdani dar mi se pare mai ok să lași cea dedică lucreze direct din bios decât să setezi dintr-un gui.Hardware-ul se configurează cel mai precis din bios nu dintr-un gui, părerea mea.Succes