| weapon a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti sugestiile voastre.Eu vreau sa ma joc GTA IV(4). Procesorul este :

AMD Athlon[tm] 64 x2 Dual core processor 5000+, 2.59 ghz, 1.00 gb ram. Windows XP Professional SP 3.Placa video NVIDIA.

As vrea sa-mi spuneti cati GB RAMI sa-mi mai cumpar pentru a imi merge GTA IV(4) foarte bine, nu sacadat.Sa raman cu acest windows, sau sa mi-l schimb in 7 Professional? Sa-mi bag 2.00 GB RAM sau 2.5? Si cat costa..am uitat sa mentionez ca am DDR 2.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Uite aici cerintele minime pentru gta IV.
http://computergames.ro/......ft-auto-4/
Dupa cum vezi ti-ar merge GTA iv nu chiar la maxim cu setarile.
Rami asa este sunt cam mici pentru gta 4 dar nu o sa afecteze mult compatibilitatea.
De asemenea vad ca ai si Service Pack 3 la XP deci nu-i problema nu e nevoie sa-ti schimibi windowsu.
Eu zic ca ti-ar merge jocul fara nici-o updatare dar ca sa fii sigur intra pe acest site, instaleaza pluginul de sus care ti-l cere si selectezi din lista gta iv, iti va spune daca iti merge sau nu facand o comparatie intre datele PC-ului tau si cele ale jocului.
http://www.systemrequirementslab.com/......lysis.aspx

Bafta!

| weapon explică (pentru Numero1):

Placa mea este NVIDIA Ge Forge 9500 GT.Un prieten mi-a zis sa raman pe AMD, sa-mi bag doar 1 gb ram, sa am 2, atata.si mi-a zis ca o sa-mi mearga acceptabil.

| Numero1 a răspuns (pentru weapon):

Da asa cum il ai acum(PC-ul ) ai incercat sa-l iei(jocul).Si sa vezi daca iti merge sau nu, eu zic ca ti-ar merge.
Iar daca iti apare o eroare ceva o poti dezbate pe TPU, daca chiar nu e nimic de facut atunci iti mai iei ce vrei tu la PC ca sa-l imbunatatesti.
Dar daca acum ai posibilitatea sa-ti mai iei rami nu ezita, oricum ar fi nu esti departe de cerintele jocului.

| weapon explică (pentru Numero1):

Eu pot intra in joc chiar si cu 1.00 GB RAM, insa nu evit sa-mi cumpar inca unul pentru 2.00 GB RAM.Se misca acceptabil pot zice dar am o problema, nu se vede imprejurul.e dela placa video cred dar placa video e buna...trebuie curatata de praf?

| Numero1 a răspuns (pentru weapon):

Daca se mai si inchide singur atunci ar putea fi de la praf, incearca si asta dar mi-e teama ca ori este sursa de vina ori placa, poate ceva la ele, nu stiu de ce nu ti-ar merge perfect cu placa ta.

| weapon explică (pentru Numero1):

Nu se inchide.merge bine pot zice..numai ca nu se vede imprejurul...cred ca trebuie sa curat placa...tu ce zici? s-o curat?

| Numero1 a răspuns (pentru weapon):

Curat-o si vezi daca mai face. Daca are garantie atunci n-o desface(unitatea) ca pierzi garantia daca nu poti sa o stergi fericit sau sa chemi pe cineva.