| UpSideDownSix a întrebat:

atunci cand intru in minecraft imi da crash si imi scrie (minecraft has closed due to old graphics card drivers) eu pe windowsul drecut imi mergea bine dar de cand am instalat acest windows nu mai merge (windows 10). am incercat ori ce si nu merge nici pe minecraft original va rog sa ma ajutati.

ps: folosesc tlauncher

DAU FUNDA!

#RIPMinecraft?

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Îți spune că s-a oprit pentru că driverul plăcii video e prea vechi.
Reinstalează ultima versiune a driverului de placă video.
Probabil când ai instalat noul Windows, ți-a instalat un driver standard la placa video.

| UpSideDownSix explică (pentru Hammurabi):

Am facut asta deja si nu a mers eu am un Intel Q45/Q43 Express Chipset (Acer Incorporated [ALI]) poti sa imi dai link de la driver?

Uite un link catre o poza cu eroarea: https://mariodeppner.imgur.com/all/

| PainTech a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Nu mai exista suport pentru acest GPU integrat. Ultimul driver a fost lansat pe 2012 si era destinat pentru Windows XP :
https://downloadcenter.intel.com/product/81511

( Posibile ) Solutii la aceasta problema :
- Incearca sa deschizi jocul pe modul de compatibilitate
- Increarca o versiune de Java mai veche
- Cumpara o placa video dedicata
- Reinstaleaza vechiul sistemul de operare suportat ( XP presupun )

| UpSideDownSix explică (pentru PainTech):

Aveam windows 7. o sa incerc

| UpSideDownSix explică (pentru PainTech):

Am incercat versiunea de java si nu a mers imi dadea eroare si spunea ca ii trebuie java 8 =(